Předprodej byl ukončen

Interference + Glen Hansard (IRL)
HUDBA Rock / Pop / World music / Ethno / Folk / Jazz / Blues / Klasika

Interference + Glen Hansard (IRL)

úterý 7.8.2018 od 20:00
Jazz Tibet Club, Olomouc

O akci

LEGENDÁRNÍ IRSKÁ KAPELA INTERFERENCE A KULTOVNÍ PÍSNIČKÁŘ GLEN HANSARD

Glen Hansard se vrací do Jazz Tibet Clubu po dlouhých patnácti letech. Stejně jako tehdy zde vystoupí v rámci festivalu Přesahy. Tentokrát přijíždí jako člen legendární irské kapely Interference, aby uctil odkaz jejího nedávno zesnulého lídra, zpěváka, kytaristy, pianisty a skladatele Ferguse O’Farrella.

Fergus O'Farrell byl autorský, interpretační i životní vzor celé generace těch nejlepších irských muzikantů. V osmi letech mu diagnostikovali svalovou dystrofii s prognózou invalidního vozíku ve dvanácti a smrtí před dvacítkou. Díky nesmírné vůli a především hudbě ho nemoc donutila usednout do vozíku až v devatenácti a nakonec si jej vzala v téměř padesáti letech. Vzhledem k okolnostem koncertovala kapela minimálně, ale i tak stihla dát v roce 1990 možnost předskakovat folkovému duu s názvem Blotto Brothers – dvacetiletému Glenu Hansardovi a Micu Christopherovi, kteří O'Farrellovu osobnímu i uměleckému charismatu podlehli podobně jako ostatní muzikanti, jež se s ním kdy potkali.

V roce 1995 stihla kapela nahrát první eponymní album Interference, odehrát několik vystoupení a stát se pro svou generaci „nejslavnější irskou kapelou, kterou skoro nikdo neviděl“. Když se nahrávací společnosti v té době rozhlížely po dalších U2, byli v jejich hledáčku také Interference. Kapela se ale nikdy slavnou ani komerčně úspěšnou nestala.

Interference v první polovině 90. let zazářili jako kometa a zažehli plamen v řadě dalších muzikantských duší, aby vzápětí zhasli. O'Farrellovy zdravotní problémy mu zabránily veřejně vystupovat, jednotlivé hudebníky si rozebraly spřízněné kapely nebo zmizeli do jiných oborů. Fergus ale ve svém azylu na jihu Irska i nadále pokračoval v psaní písní a počátkem nového milénia se kapela znovu dala dohromady, do velké míry i díky televiznímu pořadu Other Voices, do kterého ji doporučil jeho moderátor a dramaturg – Glen Hansard. V polovině desetiletí i přes zhoršující se O'Farrellův zdravotní stav opakovaně vystoupila na několika koncertech v České republice, kde si získala srdce posluchačů. Jeho „tance“ na invalidním vozíku kolem mikrofonu se staly hudební legendou a zároveň symbolem síly, kterou hudba a umění dokážou generovat.

Úspěch filmu Once i písně Gold, jejíž jevištní provedení bylo vybráno pro slavnostní udělování cen Tommy za nejlepší muzikál, už nemohl Fergus O 'Farrell nijak zúročit. Poslední roky života byl zcela upoután na lůžko bez možnosti koncertování, s vážnými dýchacími problémy. Ani poté se ale nevzdal. Poslední písně napsal již jen prostřednictvím iPhonu a nahrál dva týdny před smrtí společně s Glenem Hansardem, který mu pomocí speciální trubice poskytl svůj vlastní dech, jehož se Fergusovi už nedostávalo.

Život O'Farrelovým písním vdechne Glen Hansard společně s muzikanty z Interference i na čtyřech srpnových koncertech v České republice. Navážou na sérii speciálních vzpomínkových večerů, které se po Farrellově úmrtí uskutečnily v Irsku za přítomnosti řady hudebních osobností. 

Interference + Glen Hansard:
Glen Hansard: acoustic guitar and vocals
Paul Tiernan: acoustic guitar and vocals
John Fitgerald: bass guitar and vocals
James O’Leary: electric guitar
Camilla Griehsel Vearncombe: vocals
Bertrand Galen: cello
Maurice Seezer: piano and vocals
Cal McCarthy: drums

Více informací

http://www.interference.ie