Irácký Kurdistán - poznávej a pomáhej
PŘEDNÁŠKA / KONFERENCE, CESTOVÁNÍ

Irácký Kurdistán - poznávej a pomáhej

úterý 11. prosince od 19:00
Expediční klubovna, Brno
Vstupenka do mobilu
od 39 bez dalších poplatků do 149 Zobrazit ceny

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

do konce předprodeje jeden den

Základní cena

U nás každý platí tolik, kolik chce.

Základní cena 59 Kč Koupit
Sorry, víc nemám. 39 Kč Koupit
Šest pětek rád přispěju. 59 Kč Koupit
Chci vás podpořit! 99 Kč Koupit
Dnes budu velkorysý/á! 149 Kč Koupit

Je libo dárkový design s tématikou Vánoc? Udělej někomu radost. A třeba i sobě! Design můžeš nastavit na konci objednávky.

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

O akci

Pravidelný cyklus přednášek - EXPEDITION CLUB

V říjnu 2018 odlétá skupina sedmi dobrodruhů pod vlajkou Expedition Clubu do severního Iráku. Cíl cesty se zdá být jasný - irácký Kurdistán procestovat a poznat a během toho také za pomoci dříve navázaných kontaktů pomoci místním obyvatelům, a to především těm, na které velké mezinárodní organizace nemyslí. Jak se však vyvine, už tak jasné není. Bezpečnostní situace v severním Iráku je relativně dobrá, nikdy však nevíme, kdy se může změnit a kam se v takovém případě dostaneme. Humanitární část skrývá ještě více nejistot. Přestože máme částečně vymyšleno několik projektů, jak to dopadne, netušíme. Bude třeba se poprat s byrokracií místních úřadů, s přespříliš zvědavou místní policií i s neshodou s místními obyvateli na tom, jak by pomoc měla vypadat.

Uvidíme Erbíl, hlavní město iráckého Kurdistánu, jehož citadela je jedním z nejdéle osídlených míst v lidské historii. Odtud se přesuneme na západ do Dohúku, kde kouknem, jak vypadá kurská diskotéka, a odkud podnikáme cesty do okolí - ke starým chaldejským skalním kostelům, do nejposvátnějšího místa Jezídů během slavností, či na horu Gara, kde se uprostřed minového pole nachází vybombardovaná vila Saddáma Husajna. U městečka Rawandúz navštívíme hluboký kaňon a vystoupáme na horu Korek s hvězdárnou, kterou prostřelila íránská raketa. A nakonec se podíváme do Halabdži a Sulejmanie, kde se nacházejí muzea spjatá se smutnou historií regionu v posledních desetiletích.

Kromě poznávání však navštívíme několik škol, v jedné z nich pomůžeme zařídit nutné vybavení k tomu, aby mohl opožděně začít školní rok. Navštívíme dva odlišné uprchlické tábory, poslechneme si příběhy od Jezídů, kteří prchali před IS. Dozvíme se také něco o ochraně zvířat v Iráku a zařídíme očkování padesáti ovčáckých psů. Navštívíme výrobnu jogurtu, který je věnován potřebným do táborů. Sejdeme se s psycholožkou, která pomáhá ženám osvobozených ze zajetí IS.

Co všechno jsme zažili a jak se podobné výpravy příště můžeš účastnit i ty?

Přijď si poslechnout přednášku, která bude trvat zhruba dvě hodiny. Vyprávět a prezentovat své fotografie bude zkušený cestovatel Vojtěch Lokša.