Dalibor Janda

Dalibor Janda je jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků. Narodil se v r. 1953 v Drahotuších u Hranic na Moravě. Vyučil se zámečníkem, ale už v r. 1977 založil v Praze svoji kapelu Prototyp s cílem živit se profesionálně hudbou. Jeho první vydanou nahrávkou byl duet s Evou Olmerovou „Já mám naštěstí pár přátel“, prvním velkým hitem “Jahodový koktejl” z r. 1983.

Nejúspěšnější období Dalibora Jandy pak přišlo v letech 1986 až 1988, o čemž svědčí i zisk tří Zlatých slavíků v kategorii Zpěvák roku. Z této éry pocházejí hity jako “Hurikán”, “Žít jako kaskadér”, “Kde jsi?” a další, nazpívané jeho nezaměnitelným chraplákem.

Po r. 1989 na čas jeho popularita klesla, ale v souvislosti s vlnami osmdesátkové retro nostalgie v novém tisíciletí opět vystoupala. To potvrdilo i úspěšné vzpomínkové turné “Říká si Hurikán” z r. 2018. Dalibor Janda i nadále stále pilně koncertuje a vydává desky, v čemž ho nezastavil ani infarkt prodělaný v r. 2021. Jeho dcera Jiřina Anna Jandová je rovněž úspěšnou zpěvačkou.