Zpěvačka a písničkářka Radůza

Příběh české zpěvačky Radůzy (jde o pseudonym) začíná skoro hollywoodským způsobem: dvacetiletou zpěvačku při zpívání na ulici uslyší Zuzana Navarová, zpěvačka legendárního Nerezu, a během pár týdnů mladá umělkyně předskakuje neméně legendární Suzanne Vega na jejím pražském koncertě. Od těch dob ušla Radůza dlouhou cestu: přes deset vydaných řadových desek, dvě koncertní DVD, deska a knihy pro děti, hudba pro divadlo a film, vlastní label.

Radůza se doprovází nejčastěji na akordeon, ovládá ale také další nástroje: kytaru, ukulele, banjo, klavír, dokonce i dudy. Její hlas charakterizuje především živočišnost a naléhavost, ale i něha a jemnost. První album “Andělové z nebe” vydala r. 2001, po vydání druhého alba získala v r. 2004 hned tři ceny Anděl jako Zpěvačka roku, Objev roku a Folkové album roku.

Ne každý ví, že Radůza vystudovala kompozici na pražské konzervatoři, je tedy psát i složitá aranžmá pro větší ansámbly (např. melodram “Anita Garibaldi” pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu). Úspěšné jsou také její projekty věnované dětem: pohádka “O Mourince a Lojzíkovi” a veršovaná divadelní hra “Uhlíř, princ a drak”.