Vinařské akce v ČR

I když se říká, že jsme národ pivařů, konzumace a pěstování vína má u nás úctyhodnou tradici. Pro ty, kteří nechtějí jen popíjet doma je tu široká nabídka vinařských akcí: vinobraní, vinařských slavností a veletrhů, výstav a soutěží, ochutnávek a degustací, sommelierských kurzů a přednášek o víně. Nejde tedy jen o společenský život, ale o jakési zasvěcení do světa vín, které vám umožní si tento nápoj ještě více vychutnat.

Degustace vína zpravidla probíhá tak, že someliér hostům představí vybrané vzorky vína a potom je společně s nimi ochutnává a hodnotí. Na stejném principu fungují i soutěže a výstavy vín, kde nebývá nouze jak o doprovodný kulturní program, tak o přednášky a kurzy.

Velmi oblíbeným typem vinařských akcí jsou tzv. otevřené sklepy: jde prostě o to, že se ve vinařských oblastech v sezóně otevírají sklepy pro veřejnost. Hosté většinou za vstupní poplatek obdrží žetony, s nimiž pak procházejí různé sklepy dle vlastního uvážení. Přitom ochutnávají regionální odrůdy a doslova tak “nasávají” jedinečnou atmosféru místa. Většina akcí probíhá na jižní Moravě, navštívit můžete ale i české vinařské regiony (Litoměřicko, Mělnicko).