Předprodej byl ukončen

Andy The Doorbum (US) • TOC (F) • Frisk (CZ)
HUDBA Rock / Pop / Punk / Elektronika / Jazz / Blues / Klasika

Andy The Doorbum (US) • TOC (F) • Frisk (CZ)

čtvrtek 20.9.2018 od 20:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

Americký performer ANDY THE DOORBUM se vrací do Pardubic se svou vizuálně výraznou psychedelickou litanií. Francouzské trio TOC přijede s vrchovatou náloží hypnotického pop punku, psychedelického post-rocku a energického jazz-core. Domácí FRISK vás zavalí jazzcorovou nakládačkou se špetkou noisu a stopovými prvky ugrofinského folku. 

Tři různorodé chody – dohromady výjimečná hudební hostina!

Vystupující

Andy the Doorbum (US) – https://andythedoorbum.bandcamp.com/

Více informací

Hudba kapely Frisk připomíná vyloupení úhledné půjčovny kánoí. Někdo to nedělní říční místo vypáčil, vykradl, roztřískal, rozflákal. Stromky na břehu zlámané, zámek vysekaný sekyrou, všechny kánoe břichem vzhůru a děravé, úvazní sloupek vzpříčený, prkna pryč z vrutů – a mezi tím kusy pádel, kýble, lodní sedátka a mycí houby. 

Bloumáš mezi rozházenými a rozkopanými zvuky, třískami melodií, kolem vyvrácených rytmů a vzdychů, nebezpečným tichem: každé vykradené místo je tak nepříjemné a tak přitažlivé. Chceš odsud vypadnout – ale nepadáš! A pak – tady, kde všechno připomíná všechno a někde je možná schovaný zloděj – zaslechneš neslýchanou křehkou písničku (dokonce s půlkou refrénu). Ztuhneš a najednou nevíš, jestli jsi netečný říční host, zloděj, majitel říčních lázní, neúspěšný melancholický hlídač nebo bezdomovec naštvaný na půlku světa. Písnička hraje, nic není jednoznačné a svět je plný polehčujících okolností.   

Trio TOC z francouzského Lille spojilo dohromady tři vynikající muzikanty - klávesistu Yéremie Ternoye, bubeníka Petera Orinse a kytaristu Ivanna Cruze. Jejich hudba je těžko zařaditelná, bývá označována přídomky jako free hypnotic pop punk, psychedelic post-rock a jazz-core a výrazy „zneklidňující, orgiastické a komunikativní“. Trio se netají svou náklonností k improvizovanému a energickému popu, aniž by ovšem byla jakkoliv potlačena chuť muzikantů experimentovat. Hledají a vytvářejí hudební materiál, ve kterém mizí totožnost jednotlivých nástrojů. Monolitické skladby plné strukturalistických a surrealistických vychytávek, emotivních erupcí i výbušných gejzírů vytváří veletok hudebních abstraktních obrazů s navzájem se do sebe propíjejícími odstíny a nejasnými konturami. Hudebníci si užívají přicházející překvapení a zvraty, a sami je provokují. V jejich tvorbě najdeme širokou škálu vlivů od Sonic Youth až po Stravinského. 

Koncerty amerického hudebníka a textaře vystupujícího pod jménem Andy the Doorbum předcházejí téměř bez výhrad nadšené reakce. Hypnotický zážitek, psychedelická litanie, magično, zapomenuté modlitby nikdy nezrozeného kmene – to jsou jen některé útržky z opěvných ód na jeho strhující živá vystoupení na pomezí koncertu a performance.

Andy the Doorbum se hudebně pohybuje přibližně na ose freak folk / lo-fi elektronika / psych. V roce 2016 vydal společně s producentem Justinem Aswellem na labelu Fake Four (např. Ceschi, Bleubird nebo Cars & Trains) velmi dobře přijatou nahrávku Intent. Na té kombinuje svůj cit pro skvěle vystavěnou melodii s těžkými beaty, elektronickými ambientními prvky, dramatickým (ale nikoli patetickým) hlasem a existenciálními texty. Label album popisuje výstižně jako „doom Portishead“. Důležitou součástí Andyho vystoupení je vizuální stránka. Originální kostýmová a světelná show, která se mění téměř koncert od koncertu, slibuje opravdu silný zážitek!

www.andythedoorbum.com 

www.toc-music.com