Předprodej byl ukončen

Pacino / Povodí Ohře
HUDBA Rock / Punk / Metal / HC

Pacino / Povodí Ohře

pátek 25.1.2019 od 20:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

Koncert dvou kytarovek z pardubického labelu Stoned to Death.

Více informací

Původně orlovské, dnes už částečně pražské trio Pacino vyznává syrové kytarové riffy a posthardcoreový řev, pod špinavým povrchem se ale skrývají silné emoce a bušící srdce. Pacino se rochní v odkazu osmdesátkového rocku a hrdě se přiznávají k inspiraci v Husker Dü či Dinosaur Jr. Kapela je spojena se scénou kolem labelu MMM (mj. Planety nebo Leto), silně nasávala inspiraci z katalogu nahrávek u Silver Rocket a později našla generační spojence u kolektivu Chee Chaak Tips. Ve tvorbě zmíněných najdete spoustu indicií napovídajících, odkud Pacino pochází a kam směřují – ať už jde o texty, zvuk kytar, nebo svépomocný přístup, jak dělat hudbu.

Po split deskách se Sky to Speak a Rutka Laskier se v roce 2017 Pacino konečně dostali i k regulérní dlouhohrající desce. Sevřená kolekce Půl litru země se nestydí za chytlavé melodie, kapela je ale pořád oběma nohama v hardcoreových klubech. Texty, které si často vystačí s poetickou zkratkou, hledají naději v zoufalství a odvahu ve strachu. Kapela obdržela za album cenu Vinyla (desku roku) a zároveň nominaci na žánrovou cenu Anděl.

O dekádu starší pánové z plzeňsko-chebské kapely Povodí Ohře vloni přivedli na svět stejnojmenné album, které se těší pověsti kytarové nahrávky roku. Zní jako by někdo do jednoho guláše zamíchal alternativní country a blues berlínských Australanů, jaké hrávali Climatizado, syrovou nespoutanost gradující až do hysterie, která proslavila punk’n’rollové Esgmeq, šansonové nálady minimalistických Esoasisi, i emotivnost, střídanou se zvukovou brutalitou Esazlesa. To všechno se v Povodí Ohře slévá v nebezpečně rozvodněný proud, silný a strhávající vše s sebou.

Hlavní postavou kapely je charismatický frontman Sisi, jakýsi temný bard někde mezi venkovským mystikem a psychopatem, kterého se okolí trochu bojí. Toho prvního má v sobě ovšem víc, a taky má v sobě dost citlivosti, zvláštní drsné něžnosti a potlačované bolesti a smutku („Škvára zadřená v srdcích a dlaních.“). Sisiho předešlé projekty byly trochu jednostranně zaměřené (surový noise rock Esqmeg, šansonový patos Esoasisi), kdežto v hudbě Povodí Ohře prosvítá víc žánrových odstínů – od country přes hard rock až po metal. Pospolu ty odstíny skládají úchvatný kaleidoskop nálad a emocí. „Naleštěné kulovnice / modly v lesích / Klub přátel pohraničí.“ Jsou desky, které je radost slupnout a následně na ně zapomenout, a pak jsou ty, které se vám zaseknou do mozku a nepustí na dlouhou dobu. Debut Povodí Ohře je tím druhým případem.

www.stoned-to-death.bandcamp.com