Předprodej byl ukončen

Stratos Quartett Wien
HUDBA Jazz / Blues / Klasika, FESTIVAL

Stratos Quartett Wien

sobota 12.10.2019 od 17:00
Horácká galerie, Nové Město na Moravě

O akci

Stratos Quartett se právem řadí mezi nejlepší mladé klavírní kvartety současnosti.

Od svého vzniku na jaře roku 2013 dosáhl tento mladý klavírní kvartet hrající ve složení Katharina Engelbrecht (housle), Magdalena Eber (viola), Jan Ryska (violoncello) a Mari Sato (klavír) již mimořádných úspěchů. V srpnu roku 2013 byl kvartet pozván k účasti na mezinárodním hudebním festivalu ve finském Turku, o měsíc později pak získal 1. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Dalšího uznání se kvartetu dostalo v říjnu téhož roku, kdy byl do té doby jako první a jediný klavírní kvartet vybrán do European Chamber Music Academy a mohl tak pravidelně spolupracovat se špičkovými, světově uznávanými profesory komorní hudby v evropských kulturních centrech – v Paříži, Londýně, Manchestru, Oslu, Prades, či ve Vídni.

V prosinci roku 2013 byla Stratos Quartettu udělena také Windisch Kammermusik Preis. Od té doby má soubor za sebou koncerty např. ve vídeňském Musikvereinu, Wigmore Hall v Londýně, v Gulbenkian Centru v Lisabonu, na festivalu v Grafeneggu, na Harmos Festivalu v Portu, Hudebním festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami či dalších podiích v Itálii, Japonsku a USA.

Stratos Quartett je také vítězem mezinárodní soutěže Cittá di Pinerollo v Itálii, kde v konkurenci 42 souborů z 27 zemí získal kromě první ceny i ceny za nejlepší provedení děl Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse. Dále je i vítězem Beethovenovy soutěže komorní hudby 2017 pořádané v moderním centru hudby K. Pendereczkého v polské Luslawici či laureátem M-Prize Competition v Michiganu, USA.

Pro rok 2018 a 2019 byl pak Stratos Quartett vybrán rakouským ministerstvem zahraničních věcí do prestižního programu New Austrian Sound of Music podporující mladé, výjimečné hudební talenty.

 

Festival PÓDIUM NMNM pořádá spolek Novocantus ve spolupráci s Horáckou galerií a podporou Nového Města na Moravě.
První ročník hudebního festivalu uvádí cyklus čtyř exkluzivních koncertů se zaměřením na výročí skladatele Bohuslava Martinů.

Vystupující

Stratos Quartett (AT) – web

Program koncertu

Josef Suk:
(1874–1935)

KVARTET a-moll, op. 1
pro klavír, housle, violu a violoncello (1891)

Allegro appassionato.
Adagio.
Allegro con fuoco.

Bohuslav Martinů:
(1890–1959)

KLAVÍRNÍ KVARTET; H 287 (1942)

Poco Allegro.
Adagio.
Allegretto poco moderato.

*******

Antonín Dvořák:
(1841–1904)

KVARTET Es-dur, op. 87
pro klavír, housle, violu a violoncello (1889)

Allegro con fuoco.
Lento.
Allegro moderato, grazioso.
Finale. Allegro, ma non troppo.