Předprodej byl ukončen

Jiří Pazour: Slavné filmové melodie v klavírních proměnách
HUDBA Jazz / Blues / Klasika

Jiří Pazour: Slavné filmové melodie v klavírních proměnách

čtvrtek 3.10.2019 od 19:00
Konvent Milosrdných bratří, Brno

O akci

Koncert Slavné filmové melodie v klavírních proměnách je další z řady netradičních klavírních vystoupení hudebního skladatele a klavíristy Jiřího Pazoura. Také v tomto koncertním programu zazní celá řada hudebních skladeb v různých žánrech a stylech. I tentokrát, jak už je při koncertech Jiřího Pazoura zvykem, umělec navazuje v druhé polovině koncertu kontakt se svými posluchači a plní jejich hudební přání. Vznikají tak původní nové klavírní skladby bez přípravy přímo před zraky posluchačů.

Jak už sám název napovídá, v průběhu koncertu zaznějí klavírní improvizace na známé i méně známé melodie ze světové i české filmové scény.

Publikum bude mít možnost vyslechnout hudební témata význačných autorů filmové hudby v novém původním zpracování. V programu zazní improvizace např. na hudební motivy Johna Williamse (Harry Potter, E.T. Mimozemšťan), Ennio Morriconea (Tenkrát na Západě), Vladimira Cosmy (komedie s Perrem Richardem), z českých filmových skladatelů nebudou chybět témata Karla Svobody (Tři oříšky pro Popelku) nebo Luboše Fišera (Adéla ještě nevečeřela).

V úvodu programu zazní řada improvizací na filmovou melodii v různých hudebních stylech. Klavírista zde několikrát zpracovává jediné téma a používá při tom různých vyjadřovacích prostředků. Posluchači tak mohou srovnat hudební řeč různých hudebních stylů: baroka, klasicismu, romantismu, impresionismu, některých kompozičních směrů XX. století nebo i jazzu či pop-music. Poté přicházejí na řadu dvě nálady, imprese ovlivněné filmovou tvorbou. Dále má publikum mimo jiné možnost vyslechnout tzv. stylové posuny, kdy dochází k převedení známých filmových melodií do jiného hudebního stylu, než ve kterém byly původně zkomponovány.

Po přestávce následuje druhá část koncertu, která je již tradičně věnována přáním z publika. Posluchači mají možnost svými náměty sami ovlivnit, jakým směrem se bude koncert dále ubírat. Kdokoli z přítomných má možnost v libovolné podobě poskytnout tématický materiál pro improvizaci a navrhnout způsob zpracování. Publikum tak může sledovat hudební zpracování daných návrhů a vznik nových skladeb přímo v reálném čase na pódiu. Tématem může být buďto filmová melodie, nebo i jakákoli jiná známá skladba či píseň, případně mimohudební námět, nálada nebo kratší příběh.

Koncert Jiřího Pazoura Slavné filmové melodie v klavírních proměnách je vždy mimořádným uměleckým zážitkem jak pro hudební znalce, tak i pro laické milovníky hudebního umění.

Vystupující

Jiří Pazour (CZ) – web

JIŘÍ PAZOUR  (*1971)

 

Uměleckou činnost Jiřího Pazoura je možno shrnout do tří oblastí - kompoziční, koncertní a pedagogické. Jako skladatel se věnuje tvorbě orchestrálních, komorních i sólových skladeb. Jeho kompozice jsou pravidelně vysílány Českým rozhlasem, vydávány na zvukových nosičích a jsou na pravidelném repertoáru špičkových českých i zahraničních sólistů a souborů. V roce 2011 získal 1. cenu ve skladatelské soutěži Tribuna komorní písně Plzeň 2011 za písňový cyklus pro soprán a klavír na texty lidové poezie „Zatmělo se mně slunečko“. V roce 2015 zazněla na koncertu pořádaném agenturou Chamber Soloist of Detroit ve First Presbyterian Church of Farmington v americké premiéře jeho skladba "Probuzení perel" zkomponovaná pro housle, lesní roh a klavír

Věnuje se značnou měrou také tvorbě pro děti. Vznikla řada dětských písní např. na texty Jiřího Žáčka, Josefa Kainara, Jiřího Suchého, Robina Krále. Jeho písně pro děti jsou pravidelně vysílány v České televizi v pořadech Kouzelná školka a Muzicírování. Mají je na svém repertoáru např. Jitka Molavcová, Magdalena Reifová, Petr Vacek atd.  

Vedle toho se Jiří Pazour též věnuje tvorbě hudby scénické a užitkové zasahující do různých žánrů. Spolupracuje s významnými divadelními a rozhlasovými režiséry např. Tomášem Vondrovicem, Lídou Engelovou, Karlem Weinlichem, s vydavatelstvími SUPRAPHON MUSIC a.s., Portál, Tympanum, ARSCI, atd.

Sólová koncertní činnost Jiřího Pazoura je zaměřena převážně na klavírní improvizaci.

"Večery klavírní improvizace Jiřího Pazoura" si získávají svojí dynamikou, spontánností a rozmanitostí velkou popularitu jak doma, tak i v zahraničí. 

Kromě České republiky vystupoval také v Německu, Polsku, na Slovensku, ve Francii, v Anglii, v Holandsku, ve Švýcarsku, na Maltě, v Západní Austrálii, v USA, v Kanadě, v Jižní Koreji a v Japonsku.  V lednu 2017 natáčel v USA s americkou klavírní improvizátorkou Ann Park-Rose nové společné CD.

Od roku 2015 spolupracuje s PhDr. Matějem Lipským PhD. na kurzech muzikoterapie pro cílené využívání zvuku a hudby k terapeutickým účelům. 

Od roku 1995 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři. Na této škole v současnosti vyučuje předmět Hra z listu a klavírní improvizace na klavírním oddělení.

Ohlasy návštěvníků koncertu 14.2. v Praze:

 

Maria P.   Čistá radost z hudby! Děkuji za nádherný zážitek.

 

Martin B.  Koncert byl moc pěkný a s manželkou nás bavil od začátku do konce. Děkujeme!

 

Peter G.  Excellent concert I enjoyed it very much.

 

Yvonne S.  Děkuji za krásný koncert. Bylo to opravdu zajímavé a krásné moc Vás obdivuji. Těším se na další koncert.

 

Marie J.  Vyjimecny koncert a radost obdivovat virtuozitu a schopnost improvizace Prof Pazoura. Dekuji za nadherny zazitek!

 

Dita S.  Standing ovation! Byl jste fenomenální. Už se těším na další koncert! Hodně štěstí a inspirace .

 

Lada V. Diky za koncert. Bylo to senzační!

 

Klára S. ... Obdivuju tě, Jirko, jak dokážeš svou virtuozitu, obrovské hudební vědomosti šíře literatury i stylů předat ve svých koncertech tak, že mám pocit, jako bys hrál s lehkostí a hudba plynula skrze tvé prsty sama. Tvé koncerty si užívám a nabíjejí mně energií. Díky! Hrej dál

 

Petr Č.   Velmi příjemný večer a skvělá hudební improvizace. Večer jsem si velmi užil a příště opět na viděnou, mistře.

 

Eva P.   Opět vynikající! Jak úžasně lehce a hravě podané náročné skladby a ještě náročnější jejich improvizace - SUPER Bugatti step! Moc děkujeme za nádherný večer.