Předprodej byl ukončen

Wabi Experience • Šimanský - Niesner
HUDBA World music / Ethno / Folk / Elektronika / Spirituální

Wabi Experience • Šimanský - Niesner

pátek 6.12.2019 od 20:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

Koncert dvou projektů, které letos vydaly oceňované debuty a které velmi rozdílně experimentují s odkazem country & folku.

Country ani folk však rozhodně nečekejte!

Více informací

Bard české country se probouzí do technologické dystopie. Wabi Experience, projekt dvojice Federsel / Tarnovski, sampluje osmdesátkové desky Wabiho Daňka a splétá z nich důmyslné elektronické koláže. Na albu Wabi Experience, které letos vyšlo na renomovaném labelu Mikroton, pracoval Federsel (Handa Gote, Gurun Gurun, B4) už od roku 2002. Tehdy se rozhodl vzdát hold Wabi Daňkovi a jeho první dvě elpíčka bez nostalgie přetavit v aktuální zvukovou abstrakci.

Po sedmnácti letech titěrné práce na skladbách založených výhradně na mikrosamplech nedotknutelných trampských standard, třech smazaných verzích alba a klíčovém rozšíření sestavy o spoluhráče z Gurun Gurun Tarnovského (také IQ+1, Telekinetic Assault Group) se Wabi Experience konečně podařilo rozdělat oheň, který jen tak nepohasne.

Čeká nás hauntologie z mechu a kapradí, outsider waltz naruby, narkotické vzpomínky na čundry rozpité v kýčovitých západech slunce a na vlhká rána pod širákem s čajem, co chutná po jehličí. Vizuály pro koncert Wabi Experience připravil další člen Gurun Gurun Tomáš Knoflíček.

•••••••

Dvojice kytaristů Jakub Šimanský a Tomáš Niesner ve své tvorbě vychází z tzv. amerického primitivismu a obohacuje ho o český country/folkový romantismus. Americký primitivismus má původ v bluegrassové tradici amerického jihu, ale nekonvenční přístup k ladění, rytmice a mantrickému repetitivismu nalezl v asijské duchovní hudbě.

Jakub Šimanský se spolu s Tomášem Niesnerem potkal v kapele UNNA. Tehdy to ale bylo podstatně jiné, výrazně hlučnější. Jejich letošní debut Tance neznámé je ztělesněným klidem. Jen dvě proplétající se akustické kytary a čisté melodie. Tu hladivější, tu o něco divočejší, jinde zamyšlenější. Pro Šimanského je to další krok v jeho tvorbě v duchu amerického primitivismu, za sebou má již dvě sólové studiovky. Niesnerův příchod výrazně rozšiřuje zvukové pole, na které se Šimanský nyní může hrdinně pustit – přibývají barvy, harmonie i kontrasty. Album Tance neznámé s duem nahrával David Zeman z kapely Kalle.