I-ťing – kniha proměn - přednáška
PŘEDNÁŠKA / KONFERENCE

I-ťing – kniha proměn - přednáška

úterý 14. dubna od 18:00
Nová Akropolis, Hradec Králové
Vstupenka do mobilu
od 70 bez dalších poplatků do 90 Zobrazit ceny

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

do konce předprodeje 7 dní

Základní vstupenka

Základní cena 90 Kč Koupit

Zlevněná - student, senior

Základní cena 70 Kč Koupit

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

O akci

Starý čínský text nám prostřednictvím 64 hexagramů (obrazců složených ze šesti čar) přibližuje principy člověka, přírody, kosmu a jejich vzájemné prolínání. I dnes nás může inspirovat nejen k věštění, ale především k pochopení skryté moudrosti, která vychází z konfuciánské i taoistické tradice.

Kniha se rodí v 18. století př. n. l. a je spojena s mýtickým císařem Fu-si, jenž pozoroval vztah jevů na nebi a na Zemi, aby na tomto základě sestavil 8 trigramů, které se staly základem tohoto filozofického systému. Za dynastie Chan byla zařazena mezi konfuciánské kanonické knihy. K věštění se začala používat během 12. století př. n. l. za dynastie Čou. 

Nejedná se však o věštění v obvyklém chápání tohoto slova. Na základě 64 hexagramů (základních situací) spojených s mnoha variacemi I-ťing slouží jako pomoc při řešení otázek a životních situací s využitím rozumu a etiky. Umožňuje zkoumané promítnout do budoucnosti, pochopit důsledky, a díky tomu se lépe rozhodnout, či promyslet a přizpůsobit své činy tak, aby byl výsledek úspěšný. Pro úspěch této „věštby“ je tedy ze všeho nejdůležitější správně a jasně formulovaná otázka a ochota přizpůsobit své myšlení a jednání požadavkům etiky i zdravého rozumu.
V českém jazyce máme k dispozici kvalitní moderní překlad čínského originálu od sinologa a překladatele Oldřicha Krále.

Více informací

Akce se koná s podporou města Hradec Králové.