Markéta Kutilová, Lenka Klicperová: Válka je mým osudem
PŘEDNÁŠKA / KONFERENCE, CESTOVÁNÍ

Markéta Kutilová, Lenka Klicperová: Válka je mým osudem

pátek 23. října od 19:00
SVČ Lužánky, Brno
Vstupenka do mobilu
Cena 199 bez dalších poplatků

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

předprodej končí 23. října

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

O akci

Lenka Klicperová, Markéta Kutilová: VE VÁLCE - Příběhy obyčejných lidí z Iráku a Sýrie 

- přednáška s diskuzí -

Válka v Sýrii trvá už devátým rokem. Dávno není válkou Syřanů. O území, zdroje a moc zde válčí několik světových a regionálních mocností: Rusko, USA, Turecko, Írán, Saudská arábie, Katar a řada teroristických organizací. 

Jak se zrodil a fungoval Islámský stát? Proč je stále hrozbou? 

Jak se žije v Sýrii obyčejným lidem? A jak lidem, ze kterých válka udělala hrdiny.

To jsou otázky, na které vám může dát odpověď přednáška s besedou válečných reportérek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové. Ty válku v Sýrii sledují už pět let, během kterých podnikly společně 12 cest do Sýrie a věnují se také Iráku. 

Po skončení přednášky si budete moci knihu zakoupit a od autorek osobně nechat podepsat.
 

K a K tvoří reportérské duo už 15 let. Společně vydaly tři knihy - IS na dostřel I a II a Ve válce. Své reportáže publikují hlavně v pořadu Reportéři ČT a mnoha českých médiích. Za svoji práci dostaly několik cen Czech press photo. 


LENKA KLICPEROVÁ

Novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka, od roku 2004 do roku 2018 šéfredaktorka časopisu Lidé a Země. Pracovala v řadě afrických zemí, od Angoly přes Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keňu, Etiopii, Mali, Burkinu Faso, Čad, Niger či Demokratickou republiku Kongo. Několikrát navštívila jako reportérka Afghánistán. Dostala se také do Somálska sužovaného několik dekád trvající válkou.

Od roku 2014 se soustřeďuje na problematiku války s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Od roku 2016 také pravidelně spolupracuje s týdeníkem Reflex. Je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu, Nezlomené) a řady televizních reportáží.

Věnuje se také přednáškové činnosti. Je nositelkou devíti cen a nominací v soutěži Czech Press Photo – jak za fotografie, tak za videotvorbu. V roce 2010 vyšla první kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a na niž volně navazuje Afrika v nás II.

Z práce v Sýrii vznikly dvě knihy Islámskému státu na dostřel I a II, jejichž spoluautorkou je Markéta Kutilová. Společně navíc založily po první cestě do Sýrie veřejnou sbírku SOS Kobaní. Z jejího výtěžku podpořily školy a zdravotnická zařízení v severosyrkém městě Kobaní.

V roce 2018 vyšla jejich třetí společná kniha Ve válce. Vypráví příběhy lidí, kterým do života vstoupila válka v Iráku a v Sýrii. V roce 2018 byla Lenka zařazena českou verzí časopisu Forbes na seznam inspirativních osobností pro tento rok.

Spolupracuje s mnoha českými médii, zejména s časopisem Reflex a pořadem Reportéři ČT. Věnuje se také přednáškové činnosti na Univerzitě Hradec Králové.

 

MARKÉTA KUTILOVÁ

Začínala v roce 2012 jako redaktorka Lidových novin. Jako novinářka pracovala v různých afrických i asijských zemích. Zakládala misi Člověka tísni v DR Kongo. Posledních 6 let dokumentuje válku s IS a válku v Sýrii. Spolu s Lenkou Klicperovou podnikly 11 cest do Sýrie a 5 do Iráku. Napsaly tři knihy - Islámskému státu na dostřel I a II a Ve válce. Svoje reportáže publikuje zejména v pořadu Reportéři ČT, v časopise Reflex a Alarm. Spolupracuje ale s mnoha českými médii. Dalším jejím tématem je migrace do Evropy - sleduje pravidelně balkánskou i Libyjskou migrační trasu. Je spoluautorkou několika reportáží oceněných cenou Czech press photo.