Adventní koncert sboru Lumír 2021
HUDBA Jazz / Blues / Klasika

Adventní koncert sboru Lumír 2021

úterý 21. prosince od 19:00
Konvent Milosrdných bratří, Brno
Vstupenka do mobilu
od 150 bez dalších poplatků do 200 Zobrazit ceny

Zaplatit můžeš kartou nebo PayPalem

do konce předprodeje 13 dní

Základní vstupenka

Základní cena 200 Kč Koupit

Zlevněná vstupenka

Senioři, studenti děti, ZTP

Základní cena 150 Kč Koupit

Zaplatit můžeš kartou nebo PayPalem

O akci

KONCERT BUDE (doufáme :-)! Tradiční brněnský pěvecký sbor Lumír Vás zve na svůj tradiční vánoční koncert! Přijďte si s námi užít vánoční náladu a oddechněte aspoň na chvíli od shonu posledních dní tohoto roku... Na programu bude letos Půlnoční mše známého a oblíbeného autora Jakuba Jana Ryby (také zvaná II. Česká mše půlnoční či Missa pastoralis in D).

Kromě sboru uslyšíte i cca 15 členný orchestr CORPORA FIDIUM INTENTA, varhanici Petru Sedlákovou a sólisty. Advent Vám zpříjemníme také dalšími vánočními písněmi v a capellovém provedení i s doprovodem. Vše se odehraje (a odezpívá) pod vedením Františka Ostrého.

Těšíme se na slyšenou v Sále konventu milosrdných bratří na Vídeňské ulici v Brně (nedaleko Mendlova náměstí). 

Více informací

Více o II. České mši půlnoční J. J. Ryby (převzato z https://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2009120072):

"Na rozdíl od známé Mše „Hej, mistře!“obsahuje „Missa Pastoralis“ i několik zhudebněných latinských textů. Slavnější – nám známou mši považuje A. Kröper za „dodatek“ k mešnímu ordinariu, tj. zpívanému doprovodu mše.

Ve druhé mši se podle něj J. J. Ryba snažil provázat toto ordinarium s klasickou českou hudbou. Obsazení Missy Pastoralis je obdobné jako u první mše, pouze o něco kratší.

Má taktéž devět částí. Začínají latinským textem Kyrie eleison, Gloria in excelsis Deo. Pokračují vloženou pastorelou: v Kyrie například – „Vzhůru, braši, vstávejte, stáda svoje shánějte“ s půvabným odpočítáváním dvanácté hodiny, v Gloria „Vzhůru, braši milí, v té půlnoční chvíli“ je Graduale již čistě českým. Začátek Creda je u této mše, stejně jako u Mše „Hej, mistře!“, unionem všech hlasů. Ofertorium začíná dudáckou předehrou a je, stejně jako první propriální část Graduale, ryze české. Naproti tomu závěrečné Agnus a Dona je věrné kodifikovanému textu. A podobně jako ve prvé mši, i v závěru druhé slyšíme úryvek z písně Hrály dudy."