Lajka
DIVADLO

Lajka

sobota 18. prosince od 19:00
Divadlo Exil (Machoňova pasáž), Pardubice
Vstupenka do mobilu
od 150 bez dalších poplatků do 200 Zobrazit ceny

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

do konce předprodeje 10 dní

Základní vstupenka

Základní cena 200 Kč Koupit

Student / senior

Základní cena 150 Kč Koupit

Zaplatit můžeš kartou, převodem nebo PayPalem

O akci

Hra vypráví příběh fenky z ulice Lajky, ze které se stala hrdinka celého psího pokolení. Vtipná, ale také velmi dojemná a křehká hra podává zprávu o nespravedlivosti a o tom, že někdo jiný za vás rozhodne otázku života a smrti, a vy do toho nemáte šanci mluvit, natož štěkat. A i když štěkáte, tak je vám to houby platný. Inscenace se tak zároveň dotýká zásadních témat a otázek, které si ve svém životě klade každý z nás. Například jak to dopadne, když slepě důvěřujeme a spoléháme se na někoho, kdo by za nás měl být odpovědný…

Více informací

O autorovi

David Košťák (*1991) je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Vedle autorské tvorby překládá anglickojazyčné divadelní hry, je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ a nově i dramaturgem Švandova divadla na Smíchově. Patří k autorům nejmladší generace, nicméně má už na kontě úctyhodné množství her s původními náměty, ale i autorské adaptace klasických literárních děl. Jeho hry se převážně dotýkají mezilidských vztahů, osudů jednotlivců v dnešní společnosti, kritiky konzumu i dalších fenoménů dneška, odkazují k vzpomínkám na dětství a vnitřní svět postav. Pro jeho dramatické texty je charakteristický obrazivý poetický jazyk s lehkým nádechem humoru a hravosti, který se ale nebojí ani patosu a něhy.

Lajka coby první živý tvor ve vesmíru

Lajka nebyla žádné čistokrevné plemeno, ale potulný pes odchycený na jedné z moskevských ulic. Pro let na Sputniku 2 ji sovětští vědci cvičili se dvěma dalšími psy. Nakonec na palubu družice posadili 3. listopadu 1957 Lajku. V době přípravy jejího letu bylo o vlivu kosmického létání na živé organismy známo jen málo. Vyslání zvířat do vesmíru tak bylo nezbytným předpokladem letů lidí. V této době ještě technologie neumožňovala návrat kosmické lodi, takže Lajčin návrat na zem nebyl vůbec plánován. Třebaže se očekávalo, že prožije na oběžné dráze jeden týden, uhynula následkem stresu a přehřátí už zhruba 5 až 7 hodin po startu.

 

Pozor, hrajeme v novém sále Divadla Exil v Machoňově pasáži!!!