Předprodej byl ukončen

Cestovatelské středy: František Skála, Michal Címala a Marek Příhoda
PŘEDNÁŠKA / KONFERENCE, CESTOVÁNÍ

Cestovatelské středy: František Skála, Michal Címala a Marek Příhoda

středa 20. dubna od 19:00
Národní muzeum (nová budova), Praha

O akci

MILAN KŇAŽKO z důvodu nemoci bohužel nevystoupí
Herec: Slovensko

Na Divadelní fakultu VŠMÚ navázal studiem na Divadelní akademii v Nancy. Působil v bratislavském Divadle na korze.

Od dětství vyjadřoval nesouhlas s komunistickým režimem. V říjnu 1989 pro nesouhlas s režimem vrátil titul zasloužilý umělec, což byl v té době ojedinělý čin. Spoluzakládal hnutí Veřejnost proti násilí (VPN) spolupořádal a moderoval masové listopadové mítinky v Bratislavě. Po pádu komunistického režimu byl poradce prezidenta Václava Havla a poslancem Federálního shromáždění. Zůstal nadále aktivní.

1990–1991 byl ministrem bez portfeje, 1992–1993 působil jako místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Slovenské republiky. Byl i poslancem Slovenské národní rady a ministrem kultury.

MICHAL CÍMALA 

sochař a designer

Nyní se věnuje street artu a konceptuální tvorbě

Téma: Sochy ve světě

FRANTIŠEK SKÁLA 
Sochař a malíř: SAN FRANCISCO

Hravý umělec slaví úspěchy právem. Od muziky po komiksy exceluje…

Ilustrátor dětských knih, hudebník i taneční vystudoval řezbářství na střední uměleckoprůmyslové škole v Praze), pak televizní a filmovou grafiku na VŠ uměleckoprůmyslové. Člen divadla Sklep, , zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, člen tajné skupiny B. K. S. (Bude Konec Světa), komtur Řádu zelené berušky, člen několika hudebních těles (Malý Taneční Orchestr Universal Praha, Finský Barock, Tros Sketos). Nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého (1991).

Gejzír tvořivosti, k sochařské tvorbě používá nalezených předmětů i přírodnin. „Do roku 63 jsem vyrůstal v Karlíně. Nejstarší vzpomínka: objíždím na tříkolce park kostela Cyrila a Metoděje a nacházím předměty.“ Ze šmelcu dává dohromady roztodivné kytary, z mořských řas kelp vymodeloval sérii hlav, vytvořil interiér pražského Paláce Akropolis, knižně vydal své ručně ilustrované deníky z cest. Proslavil se na MFF v Karlových Varech jako člen skupiny Tros Sketos (Skála, Róna, Najbrt – součást divadla Sklep) ve festivalových znělkách.

Autor jednoho z prvních českých komiksů z roku 1987 Velké putování Vlase a Brady. Z komiksu také vznikla loutková inscenace v divadle Minor. V roce 2010 obdržel cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění.

Marek Příhoda
Historik a rusista

Odborník Ústavu východoevropských studií poodhalí realitu Východu. Host k tématu Ukrajina - Rusko

Kuba Ryba nakonec nevystoupí.

Více informací na www.cestovatelskestredy.cz/program/20-4-2022