Předprodej byl ukončen

Cestovatelské středy: Petr Janda, Jaroslav Hutka
KONFERENCE / KONGRES / PŘEDNÁŠKA / Cestování / Outdoor

Cestovatelské středy: Petr Janda, Jaroslav Hutka

středa 6. 4. 2022 od 19:00
Národní muzeum (historická budova), Praha

O akci

Jako host k tématu Ukrajina - Rusko vystoupí analytik Břetislav Tureček.

BÁRA NESVADBOVÁ 

Spisovatelka: RWANDA

 

PETR JANDA

Zpěvák: AUSTRÁLIE

Ve skupině Sputnici začíná s kytarou v roce 1959. Od 1963 jede už Olympic ve stejnojmenném klubu v pražské Spálené ulici. Válcují nahrávací studia, gramofonové desky, rádia i televize... Lámou rekordy!

Spolu se skupinou Olympic se dostal do nahrávacích studií, na gramofové desky, do rádia a televize, skupina byla podporována časopisem Mladý svět, měla možnost vystupovat v zahraničí. Skupina se zúčastňovala Festivalů politické písně Sokolov. Ve skupině hrál na sólovou kytaru a působil jako skladatel, zpěvák a od druhé poloviny šedesátých let jako vedoucí skupiny. V letech 1974–1976 se umístil v populární anketě Zlatý slavík časopisu Mladý svět na 8.–10. místě a ještě lépe se umisťovala jím vedená skupina Olympic, když v tehdy velmi populární anketě dokonce dosáhla trojnásobného vítězství v letech 1981–1983 a další tři vítězství získala v nástupnické soutěži Český slavík.

 

JAROSLAV HUTKA

Zpěvák: HOLANDSKO

Studoval na uměleckoprůmyslové škole. Na konci šedesátých let začal vystupovat s Vladimírem Veitem (Hutka a Veit). Později se svým vlastním hudebním programem, ve kterém mimo jiné popularizoval moravské lidové písničky. Získal si velké množství příznivců, několikrát byl vyhodnocen jako písničkář roku. Byl zakladatelem a členem folkového sdružení Šafrán. Od roku 1974 byl evidován ve svazcích StB jako „prověřovaná osoba“ a „nepřátelská osoba“. V roce 1977 se zúčastnil III. festivalu druhé kultury na Hrádečku Václava Havla u Trutnova. Stal se signatářem Charty 77.

Kvůli soustavné policejní šikaně (akce Asanace) opustil v říjnu 1978 Československo a žil v emigraci v Nizozemsku. Po pádu komunistického režimu se 25. listopadu 1989 vrátil a stejného dne již zpíval na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni. Postupem času se z něho stal kritik české postkomunistické demokracie.

Dnes si vydává svou tvorbu sám. Vypaluje si CD na svém domácím počítači, sám si kreslí a tiskne obaly a sám je prodává nebo rozdává na svých koncertech. Svou edici pojmenoval „Samopal“ a dal si za úkol vydat veškerou svou tvorbu na CD.

 

Další akce pořadatele

Cestovatelské středy v NM: Donutil, Vémola, Bernard - 4.2.2026 od 19:00, Národní muzeum (nová budova), Praha

Cestovatelské středy v NM: Balage, Horký, Trávníček - 11.2.2026 od 19:00, Národní muzeum (nová budova), Praha

Pořadatel