Předprodej byl ukončen

Symetrio
HUDBA Jazz / Blues / Klasika

Symetrio

čtvrtek 7. července od 19:00
Fortna - kostel sv. Benedikta, Praha

O akci

Symetrio (polské akordeonové trio)
AKORDEONY - MARCIN JABŁOŃSKI / ADAM POTERA / KRYSTIAN SACIŁOWSKI

Pořadatel: Dvořákův festival

Program:
Adam Potera – Gilori
Wojciech Kilar – Orawa
Jukka Tiensuu – Fra Tango
Vladimir Zubitsky – Sonata “Fatum”
Antonín Dvořák – Slovanský tanec č. 2 in E dur: Allegretto grazioso op. 72
Stanislaw Moniuszko – The Spinner
Adam Potera / Marcin Jablonski – Silesian Rhapsody
Marcin Jablonski – Better Together
Maria Kalaniemi – Ahma

Více informací

Akordeonové trio bylo založeno roku 2014. Od svého počátečního působení zaznamenalo mnoho úspěchů na polských i mezinárodních soutěžích komorní hudby, nyní uskupení vystupuje v Polsku i v zahraničí.

Symetrio tvoří Marcin Jabłoński, Adam Potera a Krystian Saciłowski - zkušení hudebníci, jejichž umělecké cesty se zkřížily na Akademii Muzycznej v Katovicích. Primárním cílem tria je ukázat světu krásu a všestrannost akordeonu. Ve svém repertoáru mají nejen díla klasické hudby, zahrnující období baroka, klasicismu a romantismu, skladby soudobých skladatelů psaných přímo pro Symetrio, ale také řadu vlastních skladeb, jež se vždy těší veliké oblibě publika.

Symetrio vystupuje také ve složení rozšířeném o perkusistu Kubu Kotowicze, se kterým prezentují vlastní aranžmá a originální skladby. Nezvyklé nástrojové obsazení a bohatý repertoár nám nabízí nevšední hudební zážitek plný nekonečných barevných možností.

Koncerty Symetria spojují virtuozitu s experimentálností a prvky improvizace. Jedná se o jedinečné umělecké zážitky naplněné různorodou, nezařaditelnou hudbou, v níž nejdůležitější roli hrají emoce.

 

FORTNA
Klášter bosých karmelitek
(nebo také karmelitánek) je barokní klášterní stavba nacházející se v jihozápadní části Hradčanského náměstí v městské části. Jeho součástí je i kostel svatého Benedikta, původně farní kostel města Hradčany, který byl po bitvě na Bílé hoře věnován řádu barnabitů. Ti zde postavili klášter, kde sídlili až do konce 18. století, kdy je (po čase) vystřídaly karmelitánky (Karmel sv. Josefa), které od roku 2018 místo opouštějí. Od roku 2020 na místo nově přišedší bosí karmelitáni klášter mění v duchovní centrum Fortna otevřené lidem.

Klášter se nalézá v místech, kde kdysi stál dům básníka Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. Dům byl v roce 1626 věnován barnabitům, kteří si zde 1655 postavili klášter. Císař Josef II. v rámci svých reforem klášter 1786  s kostelem zrušil, nicméně jeho nástupce císař Leopold II. roce 1792 klášter věnoval ženskému řádu bosých karmelitánek. Karmelitánky sem přesídlily z Pohledu, kde byly usazeny po svém vypuzení od kostela sv. Josefa, kde sídlily v letech 1655–1782.

V roce 1950 v rámci komunistických represálií vůči katolickým církevním řádům byl objekt kláštera násilně vyklizen a následně byl celý areál nákladně přebudován na luxusní hotel pro komunistické prominenty.

V roce 1963 v bývalém klášteře zasedala komunistická tzv. Barnabitská komise. V letech 1985 až 1991 prodělal velkou rekonstrukci. 

Součástí areálu kláštera je i kostel svatého Benedikta, kde se dodnes slouží pravidelné bohoslužby, které jsou přístupné veřejnosti. Kostel během své historie prodělal řadu přestaveb, první zmínky o něm pocházejí z roku 1353, v roce 1626 byl němu přistavěn dnešní klášterní areál. Jeho dnešní podoba pochází z poloviny 18. století, kdy patřil řádu barnabitů. V kostele je uchováváno mumifi kované tělo ctihodné převorky Marie Elekty (1605–1663). Ostatky byly několikrát vědecky zkoumány. Publikaci Marie Elekta od Ježíše napsal český antropolog a lékař prof. Emanuel Vlček (1925–2006). Průzkum mumifi kovaného těla se zabývá srovnáním výsledků, k nimž došla odborná komise Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v roce 1677 a pražskou lékařskou fakultou v roce 2003.