Exkurze: jinákrajina v Šarovech
VÝSTAVY, UMĚNÍ

Exkurze: jinákrajina v Šarovech

středa 28. září od 13:00
Dům Umění Města Brna, Brno
Vstupenka do mobilu
Cena 250 bez dalších poplatků

Zaplatit můžeš kartou, převodem, PayPalem nebo Apple Pay

předprodej končí 27. září

Zaplatit můžeš kartou, převodem, PayPalem nebo Apple Pay

O akci

V rámci doprovodného programu k výstavě Jana Ambrůze pořádá Dům umění města Brna exkurzi do Šarov za projektem jinákrajina. Exkurze se odehrají ve dnech 28. září od 13 do 20 hodin a 21. října od 14 do 21 hodin. Příjezd a odjezd bude vždy společný od Domu umění na Malinovského náměstí. Kapacita exkurzí je omezená, vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v síti smsticket nebo na pokladně Domu umění. Kontaktní osoba: Terezie Pavlišová (pavlisova@dum-umeni.cz).

JINÁKRAJINA

Projekt jinékrajiny inicioval Jan Ambrůz krátce po roce 2005, kdy se usadil v rodných Šarovech u Zlína. Původní koncepce sochařských realizací v okolní krajině se postupně proměnila a rozrostla v mnohaletý ekologicko-aktivistický a komunitní projekt, na němž se významně podíleli nejen studenti Ambrůzova ateliéru na Fakultě výtvarných umění při VUT v Brně (zejména Pavla Kačírková), ale také místní obyvatelé. Vedle sochařských realizací, které vytváří v krajině nové body a zastavení, se v průběhu let realizovaly aktivity jako například sázení alejí stromů, budování nových cest, obnovení studánky a řada dalších činností, jejichž společným záměrem byla především rekultivace krajiny a zemědělské půdy, ale také návrat obyvatel do okolní přírody a sepětí s místem, v němž žijí.

Přestože je výsledná podoba projektu jinékrajiny ovlivněna dlouhodobým negativním a odmítavým postojem místních úřadů a vypjatých vztahů, představuje důležitý příklad současného aktivistického přístupu ke krajině a péči o konkrétní místo, tedy téma, které je v době závažných klimatických změn i v kontextu současného umění velmi aktuální.

Vedle veřejného prostoru v okolí vesnice kultivuje a buduje Jan Ambrůz prostor na svých loukách a pozemcích. Péče o přírodu (čištění říčky a jezírek s raky, rybami, roubování stromů a dalších aktivit) v kombinaci se sochařskými realizacemi vytváří soukromé idylické prostředí – místo symbiózy přírody, umění a člověka.