Jamie Stewart | Xiu Xiu (US) • Jan Tomáš • Šimanský Štěpán
HUDBA Pop / Punk / Elektronika

Jamie Stewart | Xiu Xiu (US) • Jan Tomáš • Šimanský Štěpán

sobota 29. října od 20:00
Divadlo 29, Pardubice
Vstupenka do mobilu
od 90 do 180 Zobrazit ceny

Zaplatit můžeš kartou, převodem, PayPalem nebo Apple Pay

předprodej končí 29. října

Základní vstupenka

Základní cena 180 Kč Koupit

vstupenka pro držitele ISIC, IYTC, ALIVE, ZTP

prodej jen na místě na základě předložení platného průkazu

Základní cena 90 Kč

Zaplatit můžeš kartou, převodem, PayPalem nebo Apple Pay

O akci

Jamie Stewart z kultovních Xiu Xiu se vrací do D29! Support mu bude dělat Jan Tomáš (znáte z Tomáš Palucha) a Šimanský & Štěpán, nová kytarová dvojka, která právě vydává debut u Stoned to Death.

Avant-popové Xiu Xiu jsme v Pardubicích přivitali poprvé v roce 2015, kdy se představili s osobitými úpravami hudby z Lynchova mysteriozního seriálu Twin Peaks. V roce 2019 v D29 odehráli mocný set, tenkrát s Thorem Harrisem ze Swans v sestavě. Nyní se k nám duše Xiu Xiu Jamie Stewart vrací se sólovým projektem. Multiinstrumentalista Stewart založil Xiu Xiu v roce 2002 a dá se říct, že od té chvíle je na permanentním světovém turné. Jamieho hudba se od počátku pohybuje na tenkém ledě mnoha žánrů od noisu, přes postpunk až po orchestrální pop. V nekompromisních textech se zabývá tématy jako jsou strach, osamělost, úpadek hodnot současné konzumní společnosti, fyzické i psychické násilí, bolest a smrt či všemožná společenská tabu, včetně těch sexuálních. Drásavost textů (prošpikovaných filozofickými, artovými i popkulturními odkazy) a industriální disharmoničnost hudebního doprovodu vyvažuje téměř barok-ně popovou melodičností. Zatím poslední album Xiu Xiu OH NO vyšlo vloni u labelu Polyvinyl.

Více informací

Nové hudební spojení Jakuba Šimanského a Jiřího Štěpána je tak trochu malou šťastnou náhodou. Oba dva jsou aktivní muzikanti, každý v trochu jiné sféře. Jakub Šimanský roky kultivuje a posouvá svoji kytarovou hru založenou na ozvěnách amerického primitivismu (mj. v duu s Tomášem Niesnerem). Basista Jiří Štěpán je zase aktivní v avantgardním tělesu Národní Divadlo, které ve své tvorbě odkazuje k historii volné improvizace a hudební disonance. Oba se potkali v útrobách brněnského nakladatelství Host, kde pracují, a po pár letech známosti se konečně sešli i ve zkušebně. Vznikla tak nahrávka Z druhé strany, na které se snoubí abstraktní divočina typická pro free improv s disonantní a osamělou kytarovou psychedelií. Tohle je dlouhá noc na opuštěném autobusovém nádraží strávená čekáním na první ranní autobus, který ne a ne přijet. Album vychází v říjnu na labelu Stoned to Death.

Jan Tomáš hraje v kapelách Sítě, Tomáš Palucha a LVMEN ale působil i v evropské sestavě kultovních The Body. V poslední době však stále častěji vystupuje i sólově s kytarou a modulárními syntezátory. V textu k jeho skvělému EP Saturn Gizeh Lynx se dočteme, že „jeho sólovou tvorbu lze přirovnat k černým bouřkovým mrakům, které putují přes vyprahlou krajinu a i přes zvedající se vítr, zpěv běsnících ptáků a šumění lesů z nich málokdy ukápne.”