Předprodej byl ukončen

Humor v rytmu BOSSA NOVY / Jan Jiráň & František Uhlíř
KONCERT / SHOW / VYSTOUPENÍ / Hudba / Stand-up / Talk show

Humor v rytmu BOSSA NOVY / Jan Jiráň & František Uhlíř

čtvrtek 30.3.2023 od 19:00
Alternativní klub Tyjátr, Svitavy

O akci

Úsměvné vyprávění příběhů ze života i z cest s divadlem Ypsilon doprovázené písněmi v rytmu bossa-novy, rumby či swingu.

Jan Jiráň: herec, hudebník, režisér a dramatik, člen legendární Ypsilonky.

František Uhlíř: jazzový kontrabasista a skladatel,který hostuje  v divadle Ypsilon ve dvou hrách(Swing se vrací a Spálená 16)

Takže co nás spojuje je divadlo Ypsilon a láska k jazzové muzice

 

Jan Jiráň: herec, hudebník, režisér a dramatik, člen legendární Ypsilonky.

Je písničkář, hudebník (zakladatel skupiny Botafogo), divadelní pedagog, režisér, producent, kulturní publicista a herec.
Do roku 1987, kdy se stal členem Ypsilonky, vystupoval v autorských scénkách a písních s Martinem Stropnickým, přičemž společně vydali LP Hurá k šípku a Nanečisto. Spolupracoval také s Janem Vodňanským, Přemyslem Rutem či Světlanou Nálepkovou. Jeho tvář můžete znát z mnoha televizních filmů, pohádek, seriálů a pořadů, mezi něž patří mimo jiné Kačenka a strašidla, Život na zámku, Otesánek, Restaurace U Prince, V Praze bejvávalo blaze nebo Donšajni režiséra J. Menzela. Je autorem hudby nejen k mnoha ypsilonským inscenacím (Bůh, Správce, Sebevrah, Tři mušketýři, Nadsamec Jarry), ale také k inscenacím Naivního divadla Liberec (Obr Gargantua, Malý Alenáš) či Divadla Franze Kafky (Franz Kafka).
Jako herec ztvárnil v Ypsilonce mimo jiné role jako Osud (Bůh), Rosella (Horké to někdo rád), Mozart (Mozart v Praze), Krušina (Prodaná nevěsta), Valentin (Faust a Markétka), Svatý Václav (Praha stověžatá). V současné době účinkuje v inscenacích Svatá rodina, Rusalka, Vdovou proti své vůli, Muž na větvi, Sežeňte Mozarta!, Swing se vrací neboli o štěstí.
Producentsky realizuje desky Studia Ypsilon (LP Crazy Ypsilon, CD Mozart v Praze).
Je režisérem více jak 80 titulů audioknih a CD, ke kterým patří např. Medvídek Pú (s Markem Ebenem), za které získal Platinovou desku, Klapzubova jedenáctka, Kocourek Modroočko (Platinová deska), Děti Bullerbynu (s Libuší Šafránkovou), Alchymista, Tracyho tygr, Kouzelný kalendář, Harry Potter (s Jiřím Lábusem), Babička (s Libuší Šafránkovou), která byla oceněna Zlatou deskou, Tolkienovy pohádky (s Ivanem Trojanem), pro projekt Nebojte se klasiky zdramatizoval a zrežíroval operní tituly jako je Prodaná nevěsta, Rusalka, Kouzelná flétna, Carmen, Lazebník sevillský, Nápoj lásky, Traviata a Turandot. V roce 2016 získal Cenu za podporu a rozvoj audioknih v České republice.
Podílí se na tvorbě pořadů v Českém rozhlase a zabývá se kulturní publicistikou. Společně s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem vydali knihu Vlak do Santa Fé. Je jedním z autorů ypsilonského Slabikáře a adaptoval pohádku Opičí král.

František Uhlíř: jazzový kontrabasista a skladatel

Narodil se 24.7.1950 v Ústí n/Orlicí v muzikantské rodině (děda kapelník,otec učitel hudby,skladatel a kapelník). V roce 1965 začal studovat na Státní konzervatoři v Brně kontrabas, piano a komponování.

V roce 1971 absolvoval koncertem J. K. Vaňhala(1739–1813) pro kontrabas s doprovodem Moravského komorního orchestru.

Od roku 1971 žije F. Uhlíř v Praze, kde se velmi brzo zařadil mezi vyhledávané hráče na kontrabas.

V roce 1973 dostává na jazzovém festivalu v Přerově cenu za nejlepší solový výkon.

Od roku 1974 se stává spolu s E. Viklickým členem skupiny SHQ Karla Velebného a spolupracuje také s dalšími vynikajícími československými jazz. hudebníky a skupinami (E. ViklickýQ, Linha Singers, Impuls,Barock Jazz Q, L. Deczi Cellula International, J. StivínQ, K. Růžička, R. Dašek,J. Koubková, Z. Lapčíková, G. Jonáš, P .Lipa, J. Dodo Šošoka).

Během své bohaté kariery spolupracoval také F. Uhlíř s význačnými evropskými a světovými hudebníky: (D. Weckl,B. Moses,B. Bailey,J. Newman,T. Curson.W, Shaw, P. Wilson,S.Costanzo, S. Nistico, S. Hamilton, S. Robinson, B. Golbin, J. Serry, S. Wilkins, R. Cole, P. Woods z U.S.A.; S. Houben, P. Catherine, J. Piroton, B. Castelluci z Belgie; B. Dennerlein, W. Haffner, H.. Kagerer, D. Goykovich, W. Lackerschmied,Q.May, D. Terzic, C. Stötter, A. Hertrich,East-West Connection z Německa; G. Cazzola ,G. Centis, R. Magris, Europlane Orchestra z Italie; D. Moccia, S. Schlegel, R. Morgentaler,F. Ambrosetti, I. Eckinger, M. Hugelshofer Q,M. Däniker Trio, ze Švýcarska;P. Mikkeborg,A. Riel z Dánska; ČESKO-Norský Band; J. Nicholas, D. Wickins, T. Smith,E. Severn, T. Bancroft z Velké Británie; D. Jurkovič z Chorvatska)

V rámci hudebních turné účinkoval těchto zemích: (Německo, Norsko, Dánsko, Holandsko, Belgie, Španělsko, Itálie, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Rusko, Bulharsko, Chorvatsko, Slovinsko, Kypr, Izrael, Kanada, USA, Vietnam, Japonsko).

Natočil mnoho desek jako “sideman” a také tři desky autorské (Basssaga, František Uhlíř Team feat.Claus Stötter,František Uhlíř 60). Mnoho rozhlasových a televizních produkcí jak doma tak i v zahraničí. Jako skladatel také filmová hudba pro animovaný film.

V roce 1987 založil František Uhlíř vlastní skupinu “František Uhlíř Team”. se kterým v současnosti spolupracuje vynikající britský saxofonista Andy Schofield

V současnost taky koncertuje i se třemi mezinárodními projekty. Trio MUH Magris-Uhlíř- Helešic,kde hraje vynikající italský pianista Roberto Magris, Prague - Vienna –Connections dvěmi mladými umělkyněmi z Vidně, pianistkou Julii Siedl a zpěvačkou Doro Jaburek

Trio KUH- Kohldörfer –Uhlíř-Helešic s předním rakouským kytaristem Edi Kohldörfrem

Další akce pořadatele

Lenka Filipová trio - 13. května od 19:00, Fabrika, Svitavy

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté - 18. května od 19:00, Fabrika, Svitavy

František Nedvěd - 17. dubna od 19:00, Fabrika, Svitavy

Mňága a Žďorp - 4. května od 20:00, Fabrika, Svitavy

Něžná noc - 25. dubna od 19:00, Alternativní klub Tyjátr, Svitavy

Hop Trop - 27. dubna od 20:00, Kino Vesmír, Svitavy

Jelen - 15. června od 20:00, areál před KC Fabrika, Svitavy

Olin Nejezchleba a Malý bobr: Pocta Petru Skoumalovi - 9. října od 19:00, Fabrika, Svitavy

Míša Růžičková: Lesní království - 20. května od 17:00, Fabrika, Svitavy

Olga Lounová - 30. dubna od 18:00, Fabrika, Svitavy

Dorota Barová Trio + Ochepovsky Project (Jazzpot 2024) - 17. května od 19:00, Fabrika, Svitavy

Screamers: Tuláci časem - 29. dubna od 19:00, Fabrika, Svitavy

Motion Trio - 11. května od 19:00, Fabrika, Svitavy

Caveman - 30. října od 19:00, Fabrika, Svitavy

Nezlomní - 16. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Tady Havel, slyšíte mě? - 17. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Abigail - 18. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Jak zachránit draka - 20. dubna od 17:00, Kino Vesmír, Svitavy

Prázdniny s broučkem - 20. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Prázdniny s broučkem - 19. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Jak zachránit draka - 19. dubna od 17:00, Kino Vesmír, Svitavy

Občanská válka - 24. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Maria Montessori - 25. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Fantastická parta - 26. dubna od 17:00, Kino Vesmír, Svitavy

Rivalové - 26. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Boy Kills World - 30. dubna od 19:30, Kino Vesmír, Svitavy

Pam Rabbit + Slza - 30. srpna od 20:00, Náměstí Míru (dolní část), Svitavy

Pořadatel

Středisko kulturních služeb města Svitavy

www.kultura-svitavy.cz