Předprodej byl ukončen

Dreaming Walls: Hotel Chelsea
KINO / PROJEKCE / Film

Dreaming Walls: Hotel Chelsea

čtvrtek 19.1.2023 od 20:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

Poetický dokument Dreaming Walls: Hotel Chelsea zachycuje slavnou stavbu v době proměn a celkové přestavby. Jde o vtahující poklonu proslulé budově, jejím duchům i výzvu k diskusi o tom, co stará dobrá Chelsea dala světu.  

Legendární newyorský hotel Chelsea býval v 60. letech minulého století útočištěm nejslavnějších undergroundových umělců své doby. Stopy tu zanechala Patti Smith, Janis Joplin, Jim Morrison, Dylan Thomas, Allen Ginsberg, Bob Dylan nebo Jimi Hendrix. O nich ale tento film není. Temně poetický snímek s pohlcující atmosférou zachycuje možná jejich stíny, především je ale melancholickým portrétem fascinujícího, umírajícího ducha samotného hotelu, jehož udržují při životě jeho současní obyvatelé. Svérázné postavičky roztodivných nájemníků –⁠ umělců, pamětníků, šílenců a podivínů, kteří odmítli opustit hotel během jeho téměř desetileté rekonstrukce do podoby fádního „trendy“ místa. Díky nim zůstal Chelsea hotel ještě chvíli zachovaný jako svébytný organismus, v němž stále přežívají sny, přestože jeho zdi už trochu páchnou hnilobou a něco nového se z něj teprve rodí…

 „Naším záměrem bylo udržet si odstup od mytologie a zároveň snaha o její dekonstrukci. Chtěli jsme vpustit diváky do hotelu Chelsea zadním vchodem a ukázat jim něco jiného, než co si většina lidí obvykle představuje,“ říkají režisérky filmu. 

Více informací

Amélie van Elmbt je belgická režisérka věnující se hlavně hrané tvorbě. Její snímek Slon a motýl (2017) produkoval Martin Scorsese.

Maya Duverdier studovala na školách ve Francii a Švýcarsku, kde absolvovala filmem o Johance z Arku. Věnuje se dokumentární, hrané i televizní tvorbě.

Původní název: Dreaming Walls: Inside the Chelsea Hotel  |  scénář a režie: Amélie van Elmbt, Maya Duverdier  |  anglicky s českými titulky  |  80 minut  | Belgie, Francie, Nizozemsko, Švédsko, USA  |  přístupno od 15 let  |  2022

 

Další akce pořadatele

Kuntari (IDN) • Julek Ploski (PL) - 26. dubna od 20:00, Divadlo 29, Pardubice

Tady Havel, slyšíte mě? - 2. května od 19:00, Divadlo 29, Pardubice

AVA Trio (I/TR) • Gankino Quintet - 1. května od 19:00, Divadlo 29, Pardubice

Talaqpo • Andria Nicodemou / Elia Moretti (CY/IT) - 9. května od 20:00, Divadlo 29, Pardubice

První antidiskotéka bez Jiřího Černého - 20. května od 19:00, Divadlo 29, Pardubice

Wolf Lost in the Poem: Indigem - 15. května od 20:00, Divadlo 29, Pardubice

Deux Nouvelles Erreurs (FR) • Totoabas - 22. května od 20:00, Divadlo 29, Pardubice