Předprodej byl ukončen

20 000 kilometrů vrakem do Pákistánu
KONFERENCE / KONGRES / PŘEDNÁŠKA / SHOW / VYSTOUPENÍ / Cestování / Outdoor / Stand-up / Talk show

20 000 kilometrů vrakem do Pákistánu

čtvrtek 16.3.2023 od 18:00
Vault 42, Olomouc

O akci

Cestovatelský stand-up Jana Rendla o tragikomické cestě do Pákistánu.

O čem to bude?

Cestovatel Jan Rendl odložil pohorky a batoh a namísto dalšího sólového pochodu se vydal na cestu spolu se svým bratrem ve třicet let starém voze Subaru. První potíže na sebe nenechají dlouho čekat. Mechanik, který měl dát auto před cestou do pořádku, peníze určené na opravu spíše propil a na plno věcí se totálně vykašlal. Oba bratři tak musí poprvé tlačit už po pár stech kilometrech na srbsko-kosovské hranici a namísto obdivování přírodních krás se setkávají se svéráznými obyvateli zemí od Kosova, přes Albánii, Kurdistán a Írán. Ti se jim snaží všemožně pomoct.

Uprostřed prosrbské části Kosova křižují vesnici za vesnicí a pokoušejí se jim sehnat správný alternátor, v Albánii zase shání odtahovku, která je oklikou přes dva státy veze do hlavního města Tirany. V Turecku se problémy ještě stupňují, když je zběsilý řidič vytlačí na horské silnici a po jízdě střemhlav do škarpy je potřeba povolat do boje i místní bezpečnostní složky. No a v Íránu? Tam lidé rovnou odmontovávají matky z vlastního auta, aby pomohli například přidělat upadlé kolo. Jen zničený rozvodový řemen si nakonec po šílené logistické operaci musejí nechat dovézt až z Česka.

Přes všechny lapálie se vše netočí jen kolem auta. V Kosovu se Honza zvládne zamotat mezi minovými poli, v Bulharsku je málem zatkne policie v civilu a v tureckém Kurdistánu se zase zdaří navzdory těžké sněhové bouři výstup na biblický Ararat. S nejpřátelštějšími lidmi se pak bratři setkávají v Íránu – zúčastní se oslavy narozenin a málem i smuteční hostiny, omrknou černý trh s alkoholem či navštíví nomády. Především ale čelí restrikcím i kulturním rozdílům, které vycházejí jak z muslimské víry, tak z represí íránské diktatury. Přes nejdivočejší část země, Sistán a Balúčistán se nakonec dostanou až k pákistánské hranici. S ozbrojenou eskortou musí absolvovat stovky kilometrů územím častých teroristických výbojů ze sousedního Afghánistánu až do hlavního města Islámábádu. I odsud je však ještě hodně daleko do Himaláje a pod legendární horu Nanga Parbat, která málem zlomila i legendárního horolezce Reinholda Messnera…

Více informací

O přednášejícím:

Jan Rendl je jednatřicetiletý cestovatel a spisovatel z Ostravy, autor tří cestopisů o pěších dobrodružstvích v Jižní Americe. Mimo svou roční pěší pouť z Kolumbie do Chile, projel například během několika měsíců stopem Evropu od Moldavska po Portugalsko a od Estonska po Řecko. Během pandemie covidu absolvoval pěší pouť od pobřeží Karibiku do nechvalně proslulého Medellínu a v týmu se svým bratrem dojel ve třicet let starém „vraku“ Subaru přes desítku zemí včetně tureckého Kurdistánu a Íránu až do Pákistánu a zpět.

Zaměřuje se především na chudší země, země s velkými sociálními rozdíly. Ve vyspělých státech byste jej našli jen výjimečně – zpravidla při horolezeckých výstupech v Alpách, kterých podnikl několik, včetně zdolání nejvyšší evropské hory, Mont Blancu. Horolezeckých sólo výstupů však má za sebou vícero i na dalších kontinentech.

Další akce pořadatele

Pěšky napříč Venezuelou - Jan Rendl (Brno) - 15. října od 18:00, Centrum všímavosti, Brno

Pěšky napříč Venezuelou - Jan Rendl (Havířov) - 2. května od 18:00, Městská knihovna Havířov, pobočka Svornosti, Havířov