Kalle • Adela Mede (SK/HU)
HUDBA Rock / World music / Ethno / Folk / Elektronika

Kalle • Adela Mede (SK/HU)

sobota 11. února od 20:00
Divadlo 29, Pardubice
Vstupenka do mobilu
od 100 do 200 Zobrazit ceny
konec prodeje 7 dní

Základní vstupenka

Základní cena 200 Kč Koupit

vstupenka pro držitele ISIC, IYTC, ALIVE, ZTP

prodej pouze na místě na základě předloženého průkazu

Základní cena 100 Kč

O akci

Dvojice Kalle vydává nové album Under The Black Moss a se svým ambientně čarovným soundem se vrací do D29! Spolu s nimi se poprvé v Pardubicích představí slovensko-maďarská hudebnice Adela Mede. 

„There´s a story written under my skin“, šeptá sametově ostrým hlasem v poslední písni nového alba Kalle Under the Black Moss Veronika Zemanová, kterou jako obvykle na kytaru doprovází s minimalisticky přesnou uhrančivostí David Zeman. Jsou to emblematická slova pro aktuální desku, protože při jejím poslechu máte skutečně pocit, že se vám její tóny po celou dobu zarývají jako hadí uštknutí hluboko pod kůži. Namísto otravy ale na jejím konci přichází slastný pocit katarze, která v desce neustále probleskuje společně s energickými dávkami mrazivého napětí.

V pořadí třetí řadová deska této autorské, a dnes už i manželské dvojice, je zřejmě svou náladou tou nejtemnější. Přesto ale v celé jejich diskografii svítí nejjasněji, jelikož právě ve tmě vidíme světlo nejintenzivněji, což Kalle ve svých čím dál tím více hypnotičtějších písních provádí se suverénní jistotou. Znovu se skrze jejich ambientně čarovný sound dostáváme do mysteriózního světa červených jezer, tajemných lesních procházek, a až nečekaně dystopických výjevů, ze kterých možná prýští úzkost současné doby. Nad tím vším se vznáší chladná soustředěnost paradoxně nepostrádající silnou atmosférickou vášeň. Pokud je totiž David voda, tak Veronika je oheň. Symbióza těchto živlů je pak v tomto hudebním prolnutí v našem kontextu něčím zcela unikátním.

Více informací

Slovensko-maďarská hudebnice Adela Mede prozkoumává vztah mezi hlasem, technologiemi a terénními nahrávkami. Zpívá ve třech jazycích – maďarsky, slovensky a anglicky. V jejích skladbách intimní ambientní výpovědi se spirituálním rozměrem doprovází experimentální elektronika ovlivněná množstvím vlivů, od minimalismu po folklór. Adela studovala populární hudbu na londýnské Goldsmiths University. V loňském roce vyšel její suverénní debut Szabadság (Svoboda), který zaujal i stylotvorné magazíny The Wire, The Quietus nebo Foxy Digitalis. Na jaře 2022 Adela Mede absolvovala evropské turné s ambientní hvězdou Claire Rousay.