Ti, kteří tancují ve tmě
středa 15. 2. 2023 od 20:00Divadlo 29, Pardubice
Předprodej byl ukončen
„Co tě nezabije, to tě posílí, aspoň na chvíli, boj se nic.” Úryvek skladby Moniky Načevy a motto, které v sobě skrývá poselství energického a spontánního filmu režisérky Jany Ševčíkové. Šest příběhů mladých nevidomých, které budí touhu po životě, nabíjí optimismem a nebojí se sarkasmu. Vítězný snímek Varšavského filmového festivalu empaticky ukazuje cesty lidské vůle, odvahu zdolávat překážky a žít.
„Zkuste popsat, jaký to je vidět,” vybízí filmový štáb jeden z nevidomých aktérů dokumentu Jany Ševčíkové. Stejnou výzvou je pro něj vyjádřit, jak skutečnost vnímá a prožívá člověk se zrakovým hendikepem. Ševčíková proto slepotu nevysvětluje. Na příkladu každodenních situací empaticky a bez patosu ukazuje, jak se s ní žije šesti lidem, kteří nepřestávají snít, toužit a hledat způsoby, jak být v životě stejně svobodní jako vidoucí většina. Zdroje energie nacházejí v práci, sportu, tanci i vztazích. Do jejich světa nás přenáší i šerosvitná černobílá kamera a vrstevnatá zvuková stopa.
„Když se nám ozvala Jana Ševčíková, že má hotový nový film, nechtělo se mi uvěřit, že je to už osm let od okamžiku, kdy nám podobně volala s jejím předchozím filmem Opři žebřík o nebe (který mimochodem získal Českého lva i Cenu filmové kritiky za nejlepší dokument). Spolupráce s Janou se nepodobá žádné jiné práci na žádném filmu, které v Aerofilms pravidelně do kin uvádíme. A její filmy také vznikají způsobem a z pohnutek, které se těžko dají srovnávat s běžným postupem v rámci audiovizuální tvorby. A to jim dává jedinečnou sílu. Jejich sledování v kině je vždy mimořádný zážitek. A já jsem rád, že pro vás teď můžeme po osmi letech nový film Ti, kteří tancují ve tmě zprostředkovat. Jeho sledování v kině vás posílí." Ivo Andrle, Aerofilms
Jana Ševčíková (* 1953) absolvovala dokumentární tvorbu na FAMU etnografickým esejem Piemule (1984). Ve filmu Jakub (1991) se zaměřila na Rusíny žijící v rumunských horách. Lidem žijícím v odlehlých končinách a nelehkých podmínkách se věnovala také v dalších filmech oceněných na mnoha zahraničních festivalech.
režie: Jana Ševčíková | 78 minut | ČR | přístupno od 12 let | 2022
Kee Avil (CA) • Aran Epochal / Aran Satan - 8. dubna od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Fvck_Kvlt (SK) • CTIB - 11. dubna od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Christian Marien Quartett (DE/NL/IT/GB) • E Converso - 18. dubna od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Kaprálová - 21. dubna od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Schallschatten • Loré Lixenberg & Elia Moretti - 25. dubna od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Pavel Klusák: Ženská práce - 29. dubna od 19:00, Divadlo 29, Pardubice
Kyšperský-Pilgr-Doubrava-Nikl - 7. května od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Hypomaniac (ARG/FR/PT) • Concepción Huerta (MEX) - 13. května od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Divadlo Kjógen: Susugigawa / Kagjú / Fukuró - 18. května od 19:00, Divadlo 29, Pardubice
Při zemi - 21. května od 20:00, Divadlo 29, Pardubice
Super Mario Galaktický film
3. dubna od 17:00
Raději zešílet v divočině - film a beseda s Alešem Palánem
15. dubna od 18:00
Kaprálová
21. dubna od 20:00
Ďábel nosí Pradu 2
1. května od 20:00
MIMIKINO - Nečekané léto
13. května od 9:30
Při zemi
21. května od 20:00