Petr Borkovec & Tarnovski
HUDBA Elektronika

Petr Borkovec & Tarnovski

středa 22. února od 20:00
Divadlo 29, Pardubice
Vstupenka do mobilu
od 70 do 140 Zobrazit ceny
prodej do 22. února

Základní vstupenka

Základní cena 140 Kč Koupit

vstupenka pro držitele ISIC, IYTC, ALIVE, ZTP

prodej pouze na místě na základě předloženého průkazu

Základní cena 70 Kč

O akci

Prózy Petra Borkovce a zvuky Járy Tarnovského. Venkovský zámeček bez veškeré historie; muž hledající kohouta, který ho probouzí; ledňáček v prodejně skla značky Moser a schůzky s překladatelkou básní dávných korejských kurtizán.

„V živé akci se prozaické texty Petra Borkovce a zvukové krajiny Járy Tarnovského slévají a prostupují v cosi třetího, co před okamžikem performance neexistovalo,” napsal hudební kritik a dramaturg Pavel Klusák. A právě on stál u vzniku tohoto projektu sbližujícího současnou prózu a experimentální elektronickou hudbu, když oba umělce kurátorsky propojil v rámci posledního ročníku festivalu A Day of Sound. 

Více informací

Petr Borkovec je básník, prozaik, překladatel a dramaturg pražského Café Fra. Jeho zatím posledními knihami jsou soubor prozaických textů Petříček Sellier & Petříček Bellot, povídky Sebrat klacek a básnická sbírka Modrá agáve. V loňském roce pak Petru Borkovcovi vyšla kniha Pozorovatelská cvičení. Jeho básně byly přeloženy téměř do všech evropských jazyků. Sám také překládá, převážně z ruštiny. S lingvistou Matyášem Havrdou přeložil Sofoklova Krále Oidipa, Aischylovu Oresteiu a nejnověji Eurípidovy Bakchantky (premiéra bude v únoru 2023). Byl oceněn Cenou Jiřího Ortena a je nově jmenovaným básníkem města Prahy pro rok 2023.

Tarnovski hraje sólově, s kapelami Gurun Gurun, Wabi Experience nebo v duu s mexickou multimediální umělkyní Laurou Luna Castillo. Je součástí AV projektu Telekinetic Assault Group. Věnuje se také scénické hudbě, field recordingu (jako Prosoxi Skylos) a radiodokumentu. Jeho improvizované sety jsou mixem postklubové dekonstrukce, musique concrète, metamorfovaných akustických zvuků a generativní hudby. Podílel se na dvou albech zpěvačky Haco a absolvoval s ní japonské a evropské turné. Vydal také split s italským projektem Mai Mai Mai a produkoval retrospektivní osmialbum Oldřicha Janoty.
 

Fotografie: David Konečný