Předprodej byl ukončen

Petr Borkovec & Tarnovski
KONCERT / Hudba – Elektronika

Petr Borkovec & Tarnovski

středa 22.2.2023 od 20:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

Prózy Petra Borkovce a zvuky Járy Tarnovského. Venkovský zámeček bez veškeré historie; muž hledající kohouta, který ho probouzí; ledňáček v prodejně skla značky Moser a schůzky s překladatelkou básní dávných korejských kurtizán.

„V živé akci se prozaické texty Petra Borkovce a zvukové krajiny Járy Tarnovského slévají a prostupují v cosi třetího, co před okamžikem performance neexistovalo,” napsal hudební kritik a dramaturg Pavel Klusák. A právě on stál u vzniku tohoto projektu sbližujícího současnou prózu a experimentální elektronickou hudbu, když oba umělce kurátorsky propojil v rámci posledního ročníku festivalu A Day of Sound. 

Více informací

Petr Borkovec je básník, prozaik, překladatel a dramaturg pražského Café Fra. Jeho zatím posledními knihami jsou soubor prozaických textů Petříček Sellier & Petříček Bellot, povídky Sebrat klacek a básnická sbírka Modrá agáve. V loňském roce pak Petru Borkovcovi vyšla kniha Pozorovatelská cvičení. Jeho básně byly přeloženy téměř do všech evropských jazyků. Sám také překládá, převážně z ruštiny. S lingvistou Matyášem Havrdou přeložil Sofoklova Krále Oidipa, Aischylovu Oresteiu a nejnověji Eurípidovy Bakchantky (premiéra bude v únoru 2023). Byl oceněn Cenou Jiřího Ortena a je nově jmenovaným básníkem města Prahy pro rok 2023.

Tarnovski hraje sólově, s kapelami Gurun Gurun, Wabi Experience nebo v duu s mexickou multimediální umělkyní Laurou Luna Castillo. Je součástí AV projektu Telekinetic Assault Group. Věnuje se také scénické hudbě, field recordingu (jako Prosoxi Skylos) a radiodokumentu. Jeho improvizované sety jsou mixem postklubové dekonstrukce, musique concrète, metamorfovaných akustických zvuků a generativní hudby. Podílel se na dvou albech zpěvačky Haco a absolvoval s ní japonské a evropské turné. Vydal také split s italským projektem Mai Mai Mai a produkoval retrospektivní osmialbum Oldřicha Janoty.
 

Fotografie: David Konečný

Další akce pořadatele

MMMM Saxophone Quartet (CZ/SK) - 2. června od 18:00, GAMPA, Pardubice

Tereza Ondrová: Sólo pro galerii • 42+PEOPLE: Where - 6. června od 19:00, Divadlo 29, Pardubice

Ioanna Paraskevopoulou: MOS (GR) • TANEC PRAHA 2024 - 19. června od 20:00, Divadlo 29, Pardubice

Rie Nakajima (JP) • Válek / Merta / Tarnovski: Metal - 23. června od 19:00, Divadlo 29, Pardubice