Předprodej byl ukončen

Miroslav Tóth / Dystopic Requiem Quartet: Nemiesta (SK/CZ)
KONCERT / Hudba – Blues, Jazz, Klasika

Miroslav Tóth / Dystopic Requiem Quartet: Nemiesta (SK/CZ)

pondělí 1.5.2023 od 20:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

PŘELOŽENO Z 18. 3. 2023.

Světová premiéra skladby Nemiesta slovenského skladatele Miroslava Tótha v podání smyčcového souboru Dystopic Requiem Quartet. Skladba byla dokončena v rámci rezidenčního projektu AIRinCOK v Divadle 29.

Smyčcový kvartet Nemiesta od slovenského skladatele Miroslava Tótha je hudební dílo volně inspirované textem francouzského antropologa Marca Augého s tématem lidského ne-vztahu a ignorace environmentální krize. Inspirací ke vzniku skladby se stala pětice vybraných „nemíst“ naplňujících perspektivu prázdnoty, neschopnosti využití nebo nadbytečné zmnoženosti v dobách ekologického dluhu. Jedná se o různé interiéry a exteriéry, přičemž každý z nich má výrazně odlišné atributy akustiky a zvukové ekologie. Byly to zdevastovaný Léčebný dům Machnáč v Trenčianských Teplicích, nedostavěná křižovatka D1/D4 nultého obchvatu u Ivanky u Dunaje, nikdy nezprovozněná atomová elektrárna Zwentendorf v Rakousku, nákupní centrum Westfield v pražském Chodově a 40 metrů vysoká dutina v kopci Štola Josef v obci Chotilsko. Pro jednotlivá nemísta napsal Miroslav Tóth skladbu pro smyčcové kvarteto, a to tak, aby se spojila s jejich přirozenými ruchy nebo specifickými akustickými atributy. V další fázi došlo k provedení jednotlivých skladeb hudebníky Dystopic Requiem Quartetu vždy přímo na konkrétním nemístě, pro které byla skladba zkomponována. Interpretovaná hudba smyčcového kvarteta v hluku periferií a rezonancí prostranství byla zaznamenána, zpětně zanalyzována a přetvořena do výsledného notového zápisu pro smyčcové kvarteto. Takto vzniklá kompozice bude nazkoušena, nahrána a naživo premiérována v rámci rezidenčního pobytu M. Tótha a Dystopic Requiem Quartetu v Divadle 29. Nahrávka vyjde v průběhu roku 2023.

Více informací

Miroslav Tóth je slovenský hudební skladatel, jehož skladbu Kvarteto sahajících chapadel uvedl na festivalu Pohoda 2018 světoznámý Kronos Quartet. Následovalo založení česko-slovenského kvarteta Dystopic Requiem Quartet, se kterým nahrál album Black Angels Songs věnovaný tématu holocaustu na Slovensku. Dílo se stalo nejuváděnějším slovenským smyčcovým kvartetem současnosti. Kromě komponování soudobé hudby, vytvořil Miroslav Tóth čtyři jednoaktové opery, tři videoopery, hudbu k několika dokumentárním a hraným filmům. Vedle toho působí v kapelách na pomezí rockové alternativy, free jazzu, improvizace a industrialu jako jsou např. Drť, Shibuya Motors nebo Srnka.

Dystopic Requiem Quartet tvoří prvotřídní čeští houslisté Anna Veverková (Symfonický orchestr českého rozhlasu) a David Danel (Severočeská filharmonie Teplice, FAMA Quartet, Prague Modern) spolu s předními slovenskými interprety současné hudby violistou Adamem Pechočiakem a violoncellistou Andrejem Gálem, který působí jako první violoncellista Slovenského komorního orchestru Bohdana Warchala nebo jako člen uskupení Ostravská banda.

Další akce pořadatele

Deux Nouvelles Erreurs (FR) • Totoabas - 22. května od 20:00, Divadlo 29, Pardubice

MMMM Saxophone Quartet (CZ/SK) - 2. června od 18:00, GAMPA, Pardubice

Tereza Ondrová: Sólo pro galerii • 42+PEOPLE: Where - 6. června od 19:00, Divadlo 29, Pardubice

Ioanna Paraskevopoulou: MOS (GR) • TANEC PRAHA 2024 - 19. června od 20:00, Divadlo 29, Pardubice

Rie Nakajima (JP) • Válek / Merta / Tarnovski: Metal - 23. června od 19:00, Divadlo 29, Pardubice