Předprodej byl ukončen

Gavlyn and Dillon Cooper - The Flow EU Tour
KONCERT / TANEČNÍ PARTY / Hudba – Hip-hop / Rap, R&B

Gavlyn and Dillon Cooper - The Flow EU Tour

sobota 22.4.2023 od 21:00
Radost FX klub, Praha

O akci

TALENTOVANÍ RAPPEŘI GAVLYN A DILLON COOPER OHLAŠUJÍ TURNÉ 'THE FLOW' PO EVROPĚ

Jedná se o první společné turné mezinárodně uznávaných umělců, které následuje po vydání singlu Gavlyn "Activities" a singlu Dillona Coopera "Mickey Farnum". Hned po vydání nejnovějších singlů obou umělců se Gavlyn a Dillon Cooper vydají na jedno z nejočekávanějších společných evropských turné.

Gavlyn je úspěšnou a ceněnou rapperkou, která je na scéně již více než deset let. Objevila se na Snoop Dogg’s GGN News a vysoce ceněném 'COLORS' channel, zatímco brooklynský Dillon Cooper podporoval legendy na turné jako jsou Wu-Tang Clan, Nas, De la Soul a Pharcyde. Oba umělci nejsou v Evropě žádnými nováčky, každý z nich má velkou fanouškovskou základnu, ale bude to poprvé, co se představí společně. V březnu vydají společný projekt. Jedná se o mimořádné vystoupení, které byste si neměli nechat ujít.

O Gavlyn:

Gavlyn je latinskoamerická rapperka, která se narodila a vyrostla v San Fernando Valley. Vychována losangeleskou rapovou scénou, kde se učila od velikánů, jako jsou Low End Theory, Project Blowed a Organized Threat. Její průlomový singl "What I Do" vyvolal na rapové scéně šok, když se stal virálním a nasbírala více než 10 milionů zhlédnutí, po vydání svého debutového alba "From the Art" se vydala na neúnavné celosvětové (a vyprodané) turné. Její tvrdá práce a přístup vedla k vystoupení v pořadu Snoop Dogg’s GGN News, na vlivném kanálu "Colours - Berlin", stejně jako k vystoupení s legendami Wu-Tang Clan, Mac Miller a Schoolboy Q. Na svém kontě má 6 studiových alb a skladby s umělci jako Anderson.Paak, Dizzy Wright a Reverie, její věrná a oddaná fanouškovská základna se stále rozrůstá.

O Dillonu Cooperovi:

Dillon Cooper se narodil v Brooklynu a vyrostl v srdci New Yorku. Získal stipendium za své hudební umění ve hře na kytaru na Berklee College of Music. Zde také objevil lásku k hiphopové hudbě a posunul se v hudební kariéře na vyšší úroveň, psaní a produkci, což ho nasměrovalo k celosvětovému úspěchu. Jeho průlomový singl "State of Elevation" nasbíral miliony zhlédnutí a přehrání, zatímco jeho mixtapes "Cozmik" a navazující "X:XX" si získaly uznání kritiků a také úspěch na trhu. Zlatou desku za spolupráci s německou hiphopovou superstar / "The Voice" judge Sido. Na turné předskakoval legendám, jako jsou Wu-Tang Clan, Nas, De la Soul, Pharcyde a další. Od té doby Dillon vydal své projekty "Supernova" a Verified EP, které získaly více než 3 miliony přehrání jen díky ústnímu podání. Spolu s četnými evropskými turné a vystoupení na světových festivalech navázal partnerství se značkou Fender, Adidas, Armada Skis, SkatePro a Converse.

‐------‐-----------------------------------------------------------------------------------------------------

TALENTED RAPPERS GAVLYN AND DILLON COOPER ANNOUNCE ‘THE FLOW’ EU TOUR

It is the internationally acclaimed artists’ first tour together across Europe, following the release of Gavlyn’s single ‘Activities’ and Dillon Cooper’s ‘Mickey Farnum’.Straight off the back of both artists' latest singles, Gavlyn and Dillon Cooper will embark on what is sent to be one of the most highly anticipated Co-Headline tours.

Gavlyn is a well-established rapper that has been deeply rooted in the scene for more than a decade. Appearing on Snoop Dogg’s GGN News and the highly regarded ‘COLORS’ channel, whilst Brooklyn-based Dillon Cooper has supported legends on tour including Wu-Tang Clan, Nas, De la Soul, and the Pharcyde. Both Artists are no strangers to Europe, each with their own huge fanbase on this side of the pond, but it will mark the first time they will bring their respective shows together. They will also be releasing a collaboration project set for release in March, with the pair also gearing up for what will be an extraordinary kind of performance, this is one tour that is not to be missed.

About Gavlyn:

Born and raised in the San Fernando Valley, Gavlyn is a Latin American rapper bred from the melting pot of the LA rap Scene, learning from the greats such as Low End Theory, Project Blowed and Organized Threat. Her breakout single “What I Do” sent shockwaves through the scene going viral and amassing over 10 million views, following the release of her debut album “From the Art”, she embarked on a relentless worldwide (and sold out) touring schedule. This hard-work attitude led to an appearance on Snoop Dogg’s GGN News, the highly influential “Colours – Berlin” Channel as well as shows with industry heavyweights Wu-Tang Clan, Mac Miller, and Schoolboy Q. With 6 studio albums and tracks with artists such as Anderson.Paak, Dizzy Wright and Reverie, her loyal and dedicated fanbase is only getting bigger.

About Dillon Cooper:

Born in Brooklyn and raised in the heart of New York City, Dillon Cooper embodies the mantra that he coined after the city that raised him, “Ridiculous and Driven”. Dillon was awarded a scholarship for his musical prowess in guitar at Berklee College of Music. It was here where he also found his love for hip-hop music and shifted his focus to writing and producing, setting him on a course for global success. His Breakout Single “State of Elevation” amassed millions of views and plays, whilst his mixtapes “Cozmik” and the follow-up “X:XX” gained critical acclaim, as well as a Gold Record for his collaboration with German Hip Hop Superstar / “The Voice” judge Sido. Tours supporting legends such as Wu-Tang Clan, Nas, De la Soul, and the Pharcyde came soon after. Since then Dillon has released his “Supernova” and Verified EP Projects, gaining over 3 million plays by word of mouth alone. Along with numerous European tours and worldwide festival appearances, he also formed brand partnerships with Fender, Adidas, Armada Skis, SkatePro, and Converse.

Vystupující

Gavlyn (US) – web / fb / insta / youtube Dillon Cooper (US) – web / fb / insta / youtube