Předprodej byl ukončen

Jeroným Lešner: Expedice sopka (Fagradalsfjall, Island 2021)
KONFERENCE / KONGRES / PŘEDNÁŠKA / WORKSHOP / LEKCE / Cestování / Outdoor / Osobní rozvoj

Jeroným Lešner: Expedice sopka (Fagradalsfjall, Island 2021)

úterý 21. března od 19:30
Kaštan - Scéna Unijazzu , Praha

O akci

Extrémní nebezpečí pádu sopečných pum, obrovský žár, toxické plyny, mračna dusivého prachu, obklíčení tekoucí žhavou lávou, riziko sesuvů a zemětřesení - to vše činí z výbuchů sopek jeden z nejobávanějších přírodních jevů světa. Není se co divit, že se k naprosté většině aktivních sopek proto nesmí a okolí erupcí bývají evakuována a hlídána policí a armádou.

V případě erupce islandské sopky Fagradalsfjall (2021) tomu však bylo jinak. Díky neobyčejnému souběhu příznivých okolností se k této sopce přiblížit dalo a vědci i nadšenci z celého světa, kterým to covidová situace dovolila, se k ní hojně vypravovali, aby si tuto unikátní příležitost nenechali ujít.

Zvláštní chování tekuté lávy, které se nepodobá žádnému jinému přírodnímu procesu, z nebe padající skleněné kapky, vlákna i pěna, déšť kyseliny sírové, ohnivé vzdušné víry a pestrá paleta různých druhů dýmu, tajemné tunely, jeskyně a pasti v lávových polích, společně s dalšími přírodními kuriozitami, focenými za jedinečných světelných podmínek ve dne i v noci, s populárními rychlými změnami islandského počasí a teplotou od -5°C po +1000°C - to vše je sopka, pokud se dostanete blízko. A když říkáme blízko, tak tím nemyslíme teleobjektiv ani dron, ale šťourat do tekuté lávy přímo lopatkou.

Zveme Vás na jedinečné promítání zkušeného cestovatele, přírodovědce Jeronýma Lešnera, který se vydal cíleně na sopku a strávil na ní celé dva týdny. Čeká Vás originální dobrodružství, podložené špičkovou odbornou znalostí, s výbuchy smíchu u bláznivých nápadů kluka ze středních Čech i vážnými momenty seriózního přístupu respektovaného profesionálního geologa, při kterých nejednomu posluchači doslova zatrne. Setkání, které si Vás získá jak krásnými fotkami, humorem a srozumitelným výkladem, tak ukázkami mimořádně vzácných a nestabilních sklovitých typů lávy, sbíraných často ještě v horkém stavu, jejichž kolekce představuje unikát světové třídy. Promítání, které se nepodobá žádné jiné cestovatelské přednášce.

Více informací

Jeroným Lešner (1980) je český geolog, muzikant a nadšený cestovatel s velikým darem inspirace pro druhé. Při svých studijních a dobrodružných cestách doposud zamířil do více nežli 60 zemí světa. Bohatá praxe z české přírody, kombinovaná s mnoha zájmy a s pestrými zážitky z různých koutů světa dává jeho promítáním originální přesah. Když k tomu přidáme také schopnost vytvářet šou a spojovat lidi, dostaneme recept, proč jsou jeho promítání oblíbená a každé jeho vystoupení je společenskou událostí.

Pořadatel

Kaštan - Scéna Unijazzu