Předprodej byl ukončen

YOUNGSTERS::::Chci ti něco říct
DIVADLO / Představení

YOUNGSTERS::::Chci ti něco říct

pátek 16.6.2023 od 19:30
Co.Labs, Brno

O akci

Chci ti něco říct je autorské představení studentů Ateliéru performance (FaVU), které tematizuje panenství jako tělesný a sociální konstrukt – něco, co nevlastníme a i tak ztrácíme. Performance zkoumá různé perspektivy intimity spojené s čistotou těla a mysli. Téma je zpracováno prostřednictvím osobních zkušeností, které živě a nepředstíratelně vypovídají o pocitech zklamání, znechucení, extázi, trapnosti, prozření, atp. spojených s naším „poprvé“. Momentem, kdy ztrácíme iluze o světě, životě i o nás samotných. S tím je také spojená jakási poctivost, ve které jsme vychovávání a která v sobě často skrývá heteronormativní chování, sexizmus, sebe-objektifikaci nebo dokonce určitý aspekt kontroly. 

Chci ti něco říct je civilné vyprávění o dospívání. O tom, co znamená být neposkvrněný, o nárocích na naší morálku a o zkušenostech, které popírají jakoukoliv etiku. Snaží se odklonit od tradičního divadelního vyprávění a místo toho svůj performativní přístup opírá o možnost „být spolu“. Performeři nám prostě chtějí něco říct. Jako bychom seděli v hospodě a vyprávěli si takové ty historky, při kterých se nemůžeme nečervenat a do kterých je tak lehké vcítit se… Jak můžu ztratit něco, co nevlastním? Můžu to někdy získat zpět? Existuje něco jako temporální tělesný prožitek? Přijdu o „to“ tehdy, kdy se poprvé udělám nebo až když někdo poprvé udělá mě?

 

 

„Nepoznáme sa. Nepodali sme si ruky, len sa na seba tak pozeráme. Občas sa usmeje ale objatie nečakám.“ 

❝❝

Performance je autorským dílem tvůrčího týmu v zložení: J. Rajmont, J. Gazdagová, V. Citráková, A. Tichá. 

Jan Rajmont má kořeny u divadla a filmu. Ve své tvorbě se pohybuje v performance, videu a fotografii. V performance prozkoumává své vlastní hranice skrz nahotu a vystavování se intenzivním situacím. 

Jana Gazdagová je historička umění a kurátorka. Ve svých uměleckých projektech, které mají často enviromentální přesah, kombinuje text, tanec, textilní instalace a perfomance. Autorsky a režíjně se podílela například na  inscenacích jako Čtyři zdi (KOMA,  2021), CO SE VÁM HONÍ HLAVOU? (BuranTeatr/Co.Labs, 2020).

Viktória Citráková se věnuje se poezii a básnickému divadlu. Performovala na řade domácích i zahraničních festivalů, momentálně pracuje na vydání básnické sbírky Synestetika (FACE). Organizuje workshopy automatického psaní a v roku 2020 iniciovala založení neumělecké platformy Kontrakolektiv. 

Anna Tichá je studentka Ateliéru scénografie na JAMU. Ve své praxi se zabývá vědomým přístupem k tělu, ráda využívá obrazy popkultúry s důrazem na jejich specifickou materiální reprezentací. Autorsky se podílela na inscenacích SHOW MUST GO GREECE (JAMU, 2022), katalyzátor_stability (AVERZE, 2022), JAK z Labyrintu (JAMU, 2022), Rozpadání (JAMU, 2023). 

❝❝❝❝❝❝❝❝❝❝

Projekt vznikl v koprodukci s CO.LABS zónou nezávislého umění, v rámci projektu Youngsters. Projekt vznikl za finanční podpory Statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR. 

Více informací

REALIZAČNÍ TÝM:

Réžie: Jan Rajmont

Dramaturgie a choreografie: Jana Gazdagová

Spoluautor, asistent réžie: Viktória Citráková

Spoluautor, scénografie a kostýmy: Anna Tichá

Hudba: Vi Huyen Tran

Produkce: Samuel Polakovič

Výtvarné zpracování a grafika: Valerie Kohoutová 

Performují: Jan Rajmont, Jana Gazdagová, Viktória Citráková, Kristína Sedláková, Paulína Pinková, Sabina Navrátilová

Další akce pořadatele

_____tati - 1. června od 19:30, Bratislavská 181, Brno

_____tati - 2. června od 19:30, Bratislavská 181, Brno