Předprodej byl ukončen

Drť & Fedor Gál (SK) • Velocità di fuga (ITA/D)
KONCERT / Hudba – Experimentální, Rock

Drť & Fedor Gál (SK) • Velocità di fuga (ITA/D)

čtvrtek 16. listopadu od 20:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

Kapelu Drť, hudebně oscilující mezi vícerými žánry od punku přes alternativu až po free jazz, tvoří hudebníci ze Slovenska a Maďarska, z nichž každý přináší svůj vlastní rukopis a aranžérský vklad. Uskupení založili skladatel a saxofonista Miro Tóth a zpěvák Michal Kaščák. Jejich zatím poslední album s názvem Kruh alebo špirála? vzniklo ve spolupráci s filozofem, spisovatelem a sociologem Fedorem Gálem. Ten zde figuruje nejen jako autor textů, ale i jako zpěvák. Album tak nese odkaz člověka, který přežil holokaust a aktivně se podílel na změně režimu v listopadu 1989.

Více informací

Fedor Gál se narodil v březnu 1945 v koncentračním táboře v Terezíně. Vystudoval Chemicko–technologickou fakultu SVŠT v Bratislavě. V roce 1977 ukončil svoji vědeckou přípravu ze sociologie na Sociologickém ústavu Slovenské akademie věd, v roce 1992 se stal doktorem ekonomických věd na Vysoké škole ekonomické v Praze. V letech 1989–1991 byl aktivním politikem. Je jedním ze zakladatelů hnutí Verejnosť proti násiliu (slovenská obdoba Občanského fóra). Po rozpadu ČSFR v roce 1992 se přestěhoval do Prahy a stal se vedoucím týmu a docentem Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity. Je autorem knih Z prvej ruky, Násilie, Hodnoty pre budúcnosť, Vízie a ilúzie, Cesta do Indie, Krátká dlouhá cesta a další. Spolu se svým synem Robertem založil nakladatelství G plus G, které vydává knihy věnované převážně tématice menšin a holokaustu.

.........................

Koncertu kapely Drť a Fedora Gála bude předcházet od 18:00 work in progress vystoupení mezinárodního uskupení Velocità di fuga v Galerii města Pardubic. Zkušení performeři během rezidence v GAMPĚ připraví a odpremiérují nový audiovizuální program. Velocità di fuga, to jsou perkusionisté Burkhard Beins a Elia Moretti, zvukový a vizuální umělec Michael Vorfeld a členové skupiny Ferst Dadler. Vstup do GAMPY je volný.