Předprodej byl ukončen

Malý svět
FESTIVAL / Děti

Malý svět

sobota 21.10.2023 od 9:00
Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

O akci

Úžasný zábavně-výchovně-vzdělávací den plný poznání, her, divadla, hraček a spousty dalšího.
9:00 – 16:00
Divadlo fyziky a chemie UDiF
Demonstrační stanoviště
Od balónu k raketám – Kéž bychom mohli létat jako ptáci. Tento sen se lidem splnil už dávno a dnes je pro nás létání celkem běžné. Podívejte se s námi na to, jak se do oblak vznesli první lidé, že není balón jako balón, jestli musí mít letadlo křídla a jak létají rakety.
UV koutek – Pod černým světlem se některé věci kolem rozzáří. Prohlédněte si které. Určitě najdete svítit něco i sami na sobě! Překvapí vás jas vašich zubů, bělených triček a pokud máte to štěstí, že nosíte pravý rubín, bude zářit i ten. A pokud ne, zkuste se podívat třeba na BeBe sušenky.
Výrobní stanoviště
Kolesové lodičky – Vyrobte si dřevěnou polystyrenovou lodičku s kolesem. Energie pružinky požene lodičku až doprostřed rybníka!
Cena workshopu: 30 Kč/kus.
Loďky na elektrický pohon – Spájejte si jednoduchý obvod a vyrobte loďku poháněnou opravdovým elektromotorem.
Interaktivní stanoviště
Laserové bludiště – Každý zná film Mission: Impossible, kde se Tom Cruise proplétá mezi laserovými paprsky při své pokusu o velkolepou a téměř nemožnou krádež. Zahrajte si na Toma Cruise a projděte laserovými paprsky bez jediného doteku těla.

Divadlo pro děti
10:00
Zpívaná čeština aneb zrušme pětku z diktátu!– muzikál Veroniky Hajníkové – moderních edukačních písní, jejichž poslechem si osvojíte vše, co je potřeba memorovat v hodinách češtiny. Samohlásky, souhlásky, abecedu, pády, vzory i vyjmenovaná slova.
14:00 a 16:00
Bosí rytíři – Divadlo Damúza přijede s akční loutková groteska o malých hrdinech ze Žižkova. „S okamžitou platností přerušujeme fotbalový zápas z důvodu únosu tří fanynek ze z Plzně. Všichni hráči a fanoušci se neprodleně odeberou do svých domovů k rodičům, kteří už na ně dají pozor. Hrozí bezprostřední nebezpečí únosu. Prosíme všechny rodiče, kterým nepřijdou děti domů, aby se hlásili na policejní stanici panu Paškovi. Výkup kožek se až do odvolání ruší. Konec hlášení.“

9:00 – 16:00
Minitržiště – I letos na vás čekají originální a designové hračky, pečlivě šité módní kousky, krásné knihy a autorská tvorba.

9:00 – 16:00
Herna – dřevěné stavebnice, společenské hry a vkládačky Makura.

10:00 – 15:00
Recykluj svoje oblečení – Mgr. Martina Pulkrábková – Doneste si svoje oblíbené, ale již opotřebované nebo nepoužívané kousky oblečení, které společně pozdvihneme na ještě lepší a nádhernější úroveň, prostě to znovu bude Váš styl! Pomalujem, rozstříháme, přišijeme, vyšijeme, přezdobíme a dozdobíme dle Vašich představ. Nebo si jen tak můžete zkusit práci návrháře a vymyslet si vzor na vlastní tričko.

15:00
Pokec nad školstvím:-)
Přijďte si za námi popovídat o škole. Co se nám na ní libí, co bychom chtěli pro své děti změnit. Jak ke vzdělávání přistupuje maminka Pavlína Nešťáková z domácího vyučovaní, Škola Jasan!, Lesní klub a Lesní komunitní centrum Mraveniště, Škola Spolu nebo Škola Na Radosti.

Škola Jasan! – Sídlí v Nedvědici a je to odloučená třída Základní školy ZaHRAda z Tišnova. Učí se Montessori metodou ve smíšené skupině maximálně 23 dětí od 1. do 5. třídy. Pracují ve dvou oddělených učebnách nebo na jejich vlastní zahradě. Výuka u nich probíhá v 5 dnech, kdy pondělky a pátky věnují venkovnímu učení, výpravám a jiným projektům. V úterý, ve středu a ve čtvrtek se děti učí ve škole.
Škola Na Radosti – Je inovativní základní škola a funguje ve Žďáře nad Sázavou již osmým rokem. Začínali s 19 dětmi a jejich odvážnými rodiči. Nyní mají 66 dětí na prvním i druhém stupni v denním studiu a 25 dětí v individuálním vzdělávání. Buduje prostředí, které v dětech posiluje vědomí jejich jedinečnosti a ponechává potřebnou svobodu pro jejich další růst.
Škola Spolu – Spolek Jinak stojí za Lesním komunitním centrem a lesním klubem Mraveniště a Základní školou Spolu. Oba projekty vznikly především z touhy Novoměšťáků vzdělávat a vychovávat děti tak trochu jinak. Základní škola Spolu funguje jako malotřídka, sídlí na poliklinice, kde mimo jiné zvelebila vnitřní dvoreček a přetvořila jej na venkovní učebnu. Ve škole děti neznámkujeme, vzdělávání probíhá v souvislostech a propojení jednotlivých předmětů, část výuky se děje v reálném světě, tam, kde věci a lidé jsou skuteční.
Lesní klub a Lesní komunitní centrum Mraveniště – Lesní klub Mraveniště funguje v maringotce na novoměstském Koupališti od září 2020. Jedná se o alternativu k MŠ a je určen pro děti ve věku od 3 do 6 let. V Mraveništi se snažíme o vytvoření příjemného a bezpečného prostředí pro děti i jejich rodiče. Otevíráme prostor pro sdílení a zejména pro aktivní žití šťastného dětství. Mraveniště však není jen lesní klub pro děti. Je to lesní komunitní centrum, komunita okolo Mraveniště podniká různé akce pro veřejnost, ženské i mužské kruhy, příměstské tábory, dobrodružné přespávačky, sobotní hlídárny a cokoliv, co nám dává smysl.

Více informací

Vstupné:
Na festival Malý svět je vstupné dobrovolné. Zpoplatněná jsou divadla, výrobní stanoviště a laserové bludiště.
Divadlo: vstupenky 100 Kč/osobu, rodinné vstupné 4 + 1 zdarma. Lístky na divadle je možné koupit i online přes sms ticket. U rodinného vstupného vám lístek zdarma bude poskytnut na místě před představením. Děti do 3 let včetně zdarma
Výrobní stanoviště: Kolesové lodičky – 30Kč/osobu, Loďky na elektrický pohon – 80 Kč/kus (bez baterií)
Laserové bludiště: vstupné 20Kč/osobu

Další akce pořadatele

Božská Sarah - 9. října od 19:00, Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

Rozmarné léto - 20. září od 19:30, Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

Bratři Ebenové - 18. září od 19:00, Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

All inclusive Bibione - 31.1.2025 od 19:00, Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

Kafe u Osmanyho - 28.1.2025 od 19:00, Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

Zkurvení havlisti - 23. října od 19:00, Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

Martina Viktorie Kopecká – Zpověď farářky - 1. října od 19:00, Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě

Křídla - festival - 27. září od 20:00 – 28.9., KD Křídla, Křídla

Váza fest - podpoř Vázu dej si pivo - 26. července od 17:00, Koupaliště NMnM, Nové Město na Moravě

Pořadatel

Novoměstská kulturní zařízení