Předprodej byl ukončen

Radio Wave Stimul festival: BATTLES / Vložte Kočku
HUDBA Rock / Pop / Punk / Elektronika

Radio Wave Stimul festival: BATTLES / Vložte Kočku

pondělí 7.9.2015 od 20:00
MeetFactory, Praha

O akci

Battles (USA)

Newyorská kapela Battles, která vznikla v roce 2002, patřila k prvním uskupením, které na slovutný elektronický label Warp Records přineslo elektrické kytary. Nešlo ale o tehdy módní revival garážové estetiky ani zbytky optimistického britpopu - Battles unikátním způsobem provázali rytmické experimenty vycházející z minimalismu Steva Reicha s odkazem math-rocku nebo post-rocku. Opulentní debutová deska EP C / B EP, která v roce 2006 přinesla kompilát všech předchozích EP, způsobila na hudební scéně malou revoluci: magazín Pitchfork tehdy napsal, že když jsou Battles dobří, jsou rovnou výborní a když mají slabší chvíli, stejně jsou okouzlující svými experimenty, které znějí jako z jiného vesmíru. Podle mnohých šlo rovnou o nejhypnotičtější hudbu přelomu tisíciletí.

 

Opravdový průnik z undergroundu až na pódia těch největších festivalů ale Battles potkal až s albem Mirrored, které vyšlo v roce 2007. Skupina se rozhodla pro poměrně radikální změnu zvuku a do svých energických skladeb zakomponovala pokroucené a různě modulované vokály. Výsledkem bylo prudce originální a svěží album, které rozbouralo výroční žebříčky prestižních magazínů v čele s NME, Time nebo The Guardianem. Už zmínený časopis Pitchfork tentokrát zařadil Mirrored dokonce do přehledu nejlepších desek celé dekády.

 

Zatím poslední album Gloss Drop z roku 2011 poznamenal odchod Tyondaie Braxtona, skupina ale volné místo zacelila hostujícími vokalisty, mezi kterými excelovala třeba osmdesátková legenda Gary Numan nebo zpěvačka shoegazové kapely Blonde Redhead Kazu Makino. Radio Wave Festival Stimul představí Battles v hodně zajímavé fázi kariéry - před nedávnem totiž skupina na sociálních sítích oznámila, že zrovna natáčí nové album. U Battles přitom člověk nikdy neví, kterým směrem se zrovna vydají.

 

www.bttls.com

 

Vložte Kočku (CZ)

Kapela Vložte kočku má za sebou cestu, která může připomínat příběh z klasické rockové mytologie. Skupina, která vznikla na začátku dekády, se z obskurního spolku propracovala k pozici jedné z nejžádanějších českých alternativních kapel a to jenom na základě výborně přijatých desek a především pravidelného koncertování. Hned první album Táta, na kterém Vložte kočku představili svoji unikátní kombinaci živé elektroniky, pětistrunných houslí, rockové energie a surreálných textů, obdrželo nominaci na cenu Anděl. Druhé album SEAT, které rozvíjelo originální poetiku Vložte kočku, definitivně potvrdilo jejich pozici. Vložte kočku, kteří mají aktuálně na kontě třetí dlouhohrající album Hedvika, jsou jednou z mála českých kapel, které na první poslech nepřipomínají žádný ze zahraničních vzorů - jejich energický a nekompromisní zvuk je výsledkem kombinaci kreativního přístupu a snahy neustále se posouvat dopředu. Skupina se momentálně nachází v přechodové fázi po odchodu klávesisty, nebylo by ale překvapením, kdyby i tenhle zásah do sestavy přetavili v nový impulz.

 

http://bandzone.cz/vloztekocku