Varhanní koncert se sopránem a trubkou
středa 15. 5. 2024 od 18:30Husův sbor Vršovice, Praha
Předprodej byl ukončen
HUSŮV SBOR VRŠOVICE - zajímavý funkcionalistický objekt
Moskevská 34/967, Praha 10 - Vršovice
VARHANNÍ KONCERT V HUSOVĚ SBORU VE VRŠOVICÍCH
účinkující:
Vladimír Roubal - varhany (ředitel chrámové hudby řádu Premonstrátů na Strahově, vynikající český varhaník)
Štěpánka Heřmánková - soprán
Miroslav Laštovka - trubka pikola
PROGRAM:
J.J. MOURET - FANFÁRA a RONDO
G.F. HÄNDEL - Aria:„Let The Bright Seraphim“
W.A. MOZART -ALLELUJA! z kantáty Exultate, Jubilate
J.J.RYBA - FUGA D Dur
C. CACCINI - AVE MARIA
G.F. HÄNDEL - Aria:„Lascia ch'io pianga"
G. P. TELEMANN - ALLEGRO MOLTO
C. GOMEZ - AVE MARIA
S. F. SEGER - TOCCATA a FUGA
A. L. WEBBER - Pie Jesu
L. ROUBAL - IMPROVIZACE
A. SCARLATTI - Kantáta „SU LE SPONDE DEL TEBRO“
(změna programu a účinkujících vyhrazena)
délka cca 60 minut, možnost přitápět
Husův Sbor ve Vršovicích
Moskevská 34/967, Praha 10
Zajímavý funcionalistický objekt architektů Pavla Janáka a Karla Truksy
.
Husův sbor ve Vršovicích je kostel Církve československé husitské stojící v Moskevské ulici č. 34 v Praze Vršovicích. Sbor je jedním z prvních objektů v Praze, který byl vybudován za použití metody předpjatého betonu.
Stavba je významným architektonickým dokladem stavebního stylu individualistické moderny inspirované funkcionalismem s prvky konstruktivismu.[2] Je výjimečná svojí mohutnou, čtyřbokou, téměř 26 m vysokou věží, zakončenou stylizovaným čtverhranným kalichem a křížem. Na koncepci věže Husova sboru ve Vršovicích se podílel nestor českého kubismu arch. Pavel Janák, který je též, spolu s arch. Jiřím Jakubem, autorem třídílné stavby (modlitebna, věž a obytný dům) Husova sboru na Vinohradech. Výtvarné pojetí obou věží odkazuje na Církev československou husitskou a prozrazuje rukopis stejného autora, v tomto případě, arch. Pavla Janáka.
Na shromáždění příslušníků a sympatizantů Československé církve dne 1. dubna 1921 padlo rozhodnutí o výstavbě vlastního sboru a vzápětí proběhla první finanční sbírka. Náboženská obec získala vhodný pozemek pro stavbu sboru v ulici Na Kovárně, kde se dříve nacházel zájezdní hostinec stejného jména. Bylo osloveno několik architektů, kteří vypracovali návrhy na stavbu. V roce 1929 byl vybrán projekt absolventa Českého vysokého učení technického v Praze, architekta Karla Truksy. Truksa rozpracoval projekt do úrovně stavebních plánů a provedl rozpis jednotlivých stavebních a řemeslných prací tak, aby mohlo být vypsáno výběrové řízení.
Unikátní jsou Kotyzovy jesličky v Husově sboru ve Vršovicích svým zpodobněním Ježíšova narození ve skutcích milosrdenství. Každá postava v jesličkách má svůj symbolický význam a překračuje rámec pouhé líbivé vánoční scenérie klanění se narozenému Spasiteli. Z těchto důvodů je umělecké dílo vystaveno v Husově sboru celoročně.
(převzato z Wikipedie).
Vladimír Roubal (* 1965) studoval obor varhany na konzervatoři v Plzni u prof. Jitky Chaloupkové a v Praze u prof. Jana Hory, varhanní improvizaci u prof. Jaroslava Vodrážky. Získal dvě první ceny v celostátních soutěžích ve varhanní improvizaci (Opava 1982, Krnov 1988).
V letech 1980–1985 byl varhaníkem katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, od roku 1987 do roku 1990 působil jako varhaník baziliky sv. Markéty v Praze Břevnově, od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů při bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově.
Věnuje se koncertní činnosti; vystupoval v Německu, Itálii, Rakousku, Polsku, Holandsku a USA. Pořídil četné nahrávky pro Český rozhlas a Českou televizi (M. Reger, F. Mendelssohn-Bartholdy, B. A. Wiedermann, R. Rejšek, improvizace), japonský rozhlas a televizi, dále pro holandský, německý a americký rozhlas. V prosinci r. 1999 absolvoval koncertní turné po Japonsku.
Štěpánka Heřmánková - soprán
Štěpánka Heřmánková je absolventkou Konzervatoře v Praze, dodnes ve studiu zpěvu pokračuje u prof.Evy Zikmundové. Hlavní náplní této zpěvačky je koncertní a divadelní činnost. Je stálým hostem divadla J.K.Tyla v Plzni, hostovala v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v ND Praha.
Pravidelně spolupracuje s různými komorními a symfonickými orchestry (Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Hradec Králové, Západočeský symf .orchestr Mariánské lázně, Karlovarský symf. orchestr, komorní smyčcový soubor Consortium Pragense, Thuri ensemble a další.) a sbory, se kterými se účastní koncertů a hudebních festivalů u nás i v zahraničí, pravidelně je zvána např. do Německa a Holandska.
.
Miroslav Laštovka - trubka
Narodil se v Kladně. Od dětství se věnuje hře na housle, které posléze vystřídala trubka. Trubce se věnuje zprvu na LŠU, později po úspěšném vykonání přijímacích zkoušek i na Státní konzervatoři. Již během studia působil jako 1. trumpetista ve Středočeském symfonickém orchestru v Poděbradech. V roce 1987 se stal 1. trumpetistou Mezinárodní filharmonie mládeže, řízené J. Bělohlávkem. Se kterou podnikl o rok později turné po východní Evropě. V Na AMU se plně uplatnila záliba M. Laštovky ve hře na vysokou trubku, kterou zde také vystudoval. Kromě několika soutěží se zúčastnil i mistrovských barokních kurzů (v Blankenburgu). V současné době je členem orchestru Státní opery Praha a jako sólista působí nejen v Praze, ale i v celém českém regionu. Společně s komorním souborem CONSORTIUM PRAGENSE podnikl koncertní turné po Itálii, BRD, Španělsku. Kromě tohoto souboru spolupracuje již několik let jako sólista s komorními orchestry VIRTUOSI PRAGENSE a MUSICI DI PRAGA, se kterým má i kompaktní desku.
Koncertní agentura FIDELIO
pořádá pravidelně koncerty tématické (např. vánoční, adventní), klasické, jazzové a swingové hudby v unikátních prostorách Prahy, ale i jiných měst již od roku 2001.
Tato hudba přispívá blahodárně k vašemu odpočinku v hektických dnech a můžete ji třeba považovat za jistý druh relaxační hudby.
Přijďte si odpočinou od běžného shonu!
Voucher je taktéž krásný dárek pro vaše blízké a udělá jim určitě radost.
HVĚZDY SWINGU. Vivat Glenn Miller! - 22. května od 19:00, Kostel apoštola Pavla, Ústí nad Labem
Slavné filmové melodie v Mladé Boleslavi - 28. května od 19:00, Sbor českých bratří, Mladá Boleslav
SVĚTOVÉ MUZIKÁLY a filmová hudba - 10. června od 19:00, Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga, Praha
Slavné filmové melodie a ABBA - 26. června od 19:00, Kostel Sv. Martina ve Zdi, Praha
Světová hudba pro 4 saxofony - 16. září od 19:00, Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga, Praha
SVĚTOVÉ MUZIKÁLY a filmová hudba - 18. září od 19:00, Kostel apoštola Pavla, Ústí nad Labem
ABBA a Beatles klasicky - 30. září od 18:30, Kostel sv. Ignáce, Chomutov
Filmové melodie a Queen 2 - 9. října od 18:30, Kostel Sv. Martina ve Zdi, Praha
Světová hudba pro 4 saxofony a zpěv - 12. října od 18:30, Betlémská kaple Plzeň, Plzeň
Slavné filmové melodie a ABBA - 19. října od 18:30, Dům Kultury Metropol - Malá scéna, České Budějovice
ABBA a Beatles klasicky - 21. října od 19:00, Kulturní centrum VRATISLAVICE 101010, Liberec
Světová hudba pro 4 saxofony - 5. listopadu od 19:00, Dům Kultury Divadelní sál, Mladá Boleslav
Světová hudba pro 4 saxofony - 8. listopadu od 18:30, Muzeum východních Čech, Hradec Králové
Světové muzikály a filmová hudba - 9. listopadu od 18:30, Evangelický kostel , Pardubice
Adventní a muzikálové melodie - 30. listopadu od 18:30, Dům Kultury Metropol - Malá scéna, České Budějovice
Filmové a adventní melodie - 7. prosince od 18:30, Betlémská kaple Plzeň, Plzeň