Předprodej byl ukončen

Světloplachost
KINO / PROJEKCE / Film – Dokumentární, Drama, Válečný

Světloplachost

středa 21. února od 19:00
Divadlo 29, Pardubice

O akci

Poetická a filmově působivá vize světa dětství zasazená do otřesné reality zdevastovaného Charkova. Snímek, který zvítězil v hlavní soutěžní sekci Česká radost na MFDF Jih.lava 2023 a získal cenu Europa Cinemas Label na festivalu v Benátkách, uvádíme k druhému výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu.
 

Jedno chladné únorové ráno přijíždí dvanáctiletý Niki a jeho rodina na charkovskou stanici metra, aby se zde ukryli před děsivou válkou, která zuří v ulicích jejich města. Pro Nikiho rodinu se denní světlo stává synonymem smrtelného nebezpečí. Chlapec nesmí opustit prostory stanice, kde žije spolu se stovkami dalších lidí, pod neustálou září neonových světel. Niki se bezcílně toulá po opuštěných vagónech a nástupištích, a když potká Viku, otevře se před ním zcela nový svět. Děti se postupně sbližují a společně nacházejí odvahu opět pocítit na svých tvářích paprsky slunce.

Porota, která filmu udělila cenu Europa Cinemas Label 2023, vydala k svému rozhodnutí tento komentář: „Světloplachost je velmi originální a krásně odpozorovaný film, který se odehrává v podzemní stanici charkovského metra uprostřed války na Ukrajině. Není to ale žádný klišovitý válečný příběh. Sledujeme, jak se lidé – a zejména děti – učí vytvořit nový způsob života. Je zde naděje a radost z maličkostí – například z občasného luxusu pocítit slunce na tváři. Film je mimořádně dobře natočený, kameramansky vyniká.”

Více informací

Film Světloplachost byl Slovenskou filmovou a televizní akademií vybrán jako národní kandidát na cenu americké Akademie filmového umění a věd, tedy na Oscara.

režie: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík / Slovensko, Česko, Ukrajina / české titulky / 2023