Předprodej byl ukončen

Prior – komentovaná prohlídka
MUZEUM / HRAD / PROHLÍDKA / PŘEDNÁŠKA / VÝSTAVA / Umění – Design

Prior – komentovaná prohlídka

sobota 9. března od 15:00
OC Dornych, Brno

O akci

Obchodní dům, postavený v letech 1980–1984 podle návrhu architektů Zdeňka Řiháka a Zdeňka Sklepka, byl ve své době nejmodernějším obchodním centrem na Moravě. V současné době představuje jednu z posledních architektonických památek druhé poloviny 20. století v přímé návaznosti na historické centrum Brna. V první polovině tohoto roku je definitivně naplánována jeho několik let odkládaná demolice. Na jeho místě má vzniknout pod taktovkou developera komplex šesti budov s kancelářemi, obchody a nájemními byty. Komentované prohlídky jsou jednou posledních možností podívat se do útrob této brutalistní památky. Společně budovu obejdeme, vstoupíme do ní skrze nákladní rampu, navštívíme vyklizené sklady, bývalou zaměstnaneckou jídelnu a další, veřejnosti nepřístupné prostory. prohlídka bude zakončena v adaptovaných nákupních prostorách současného OC Dornych. Po budově bývalého Prioru vás provedou Eva Truncová a/nebo Georgi Dimitrov, architekti a autoři instagramového účtu Prior_Brno, který se věnuje historii a procesu výstavby této budovy.

Sraz je venku u vstupu do obchodního domu, na terase v úrovni 2. NP, kam vyjedete eskalátory od podchodu u hlavního nádraží.

Kapacita je omezena na 35 osob. Vstupné na komentovanou prohlídku je 100,-.

Prohlídku pořádá Brněnský architektonický manuál (BAM), aktuální informace a případné změny termínu najdete na webu www.bam.brno.cz, na našem Facebooku a na Instagramu.

Další informace o historii Prioru, včetně archivních fotografií a plánové dokumentace, najdete zde: bam.brno.cz/objekt/d101-obchodni-dum-prior

Další akce pořadatele

Prior – komentovaná prohlídka - 26. května od 10:00, OC Dornych, Brno

Prior – komentovaná prohlídka - 26. května od 15:00, OC Dornych, Brno

Jan Sychra: Ptáci města Brna a jejich významné lokality - 6. června od 17:00, Dům umění města Brna, Brno

Černá Pole na prahu modernity - 22. května od 17:00, Schodová 1, Brno

Secesní a raně modernistické Husovice - 29. května od 17:00, Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Brno

Královo Pole 1905‒1925 - 12. června od 17:00, Jaruškův dům, Brno

Žabovřesky. Od vesnice k zahradní čtvrti - 19. června od 17:00, Jurkovičova vila, Brno

Pořadatel

Dům umění města Brna