Strahovanka 60 let!
KONCERT / Hudba – Lidová hudba / Dechovka

Strahovanka 60 let!

čtvrtek 20. června od 18:00
Velvarská Záložna, Velvary
Vstupenky
Cena 250
prodej do 20. června

O akci

Strahovanka vznikla v sezóně 1963-1964, kdy došlo k rozdělení velkého orchestru Čs. Státního souboru písní a tanců. Vznikly tehdy dvě cimbálové kapely a zbylí členové založili kapelu dechovou. Ta dostala název Strahovanka, protože tehdejší zkušebna celého souboru se nacházela přímo v prostorách Strahovského kláštera. Kapela tehdy nehrála v obsazení, jak ji známe dnes. Dřevěnou sekci kromě klarinetů doplňoval hoboj a jeden tenor nahrazoval lesní roh. Repertoár se tedy musel vždy upravovat. Ve vedení orchestru se postupně vystřídali Jaroslav Klempt, Josef Matějka a Milan Machač.

Od roku 1986 stojí v čele Strahovanky trumpetista František Adámek. S jeho příchodem začala mít kapela zvuk klasické dechovky. Chybějící nástroje byly obsazeny novými hráči a orchestr dostával postupně svou pravou tvář. Toto je vlastně také krédo Františka Adámka - dodržovat a zachovávat klasický zvuk dechovky pro další generace, neboť jak sám tvrdí: „V dechovce je kus vlastenectví a národního bohatství…“ Od svého založení Strahovanka uskutečnila přes 7000 vystoupení. Jejímu mistrovství aplaudovali posluchači a diváci čtyř kontinentů od Argentiny až po Čínu. Natočila bezpočetné množství písniček v rozhlase a účinkovala v mnoha televizních pořadech. Patřila a patří mezi špičkové orchestry svého žánru. Nejraději rozdává radost, dobrou náladu a pohodu. A pokud jste Strahovanku ještě nepoznali můžete to právě teď změnit!

Vystupující

Strahovanka (CZ) – web / Spotify

Více informací

Legendární sál Velvarské Záložny znovu ožívá!

 

Nově zrekonstruovaná budova Velvarské Záložny nabízí prostory ke konání kulturních či soukromých akcí a školení. Kapacita sálu je 250 míst k sezení, kapacita salónku je 50 míst. Prostory poskytují veškeré zázemí včetně kavárny. Krasné posezení nabízí zahrádka, kde lze zaparkovat kola či kočárky.

Pořadatel

Velvarská Záložna/Sladovna/Účko