Štefan Margita & lidovky TOUR REŽ, REŽ, REŽ
KONCERT / Hudba – Pop

Štefan Margita & lidovky TOUR REŽ, REŽ, REŽ

pátek 16.5.2025 od 19:00
Palác Žofín, Praha
Vstupenky
od 990 do 1 990 Zobrazit ceny
prodej do 16.5.2025

Velký sál - stoly

Základní cena 1 990 Kč

Velký sál - Zóna I

Základní cena 1 590 Kč

Velký sál - Zóna II

Základní cena 1 390 Kč

Výklenek - Zóna II

Základní cena 1 190 Kč

Výklenek - Zóna III

Základní cena 990 Kč

O akci

 

Palác Žofín v Praze bude hostit jedinou pražskou zastávku koncertního turné Štefana Margity k nově vydanému albu lidových písní s názvem "Rež rež rež".

Světoznámý tenorista Štefan Margita opět překvapuje nejen své fanoušky a přichází s novým koncertním programem, který navazuje na CD Rež, rež, rež vydané u společnosti Supraphon (2023). V programu se mohou fanoušci těšit nejen na známé a populární lidové písně jako je Ach, synku, synku, Takú sem já frajárečku dostal, To ta helpa nebo na diváky oblíbenou píseň Išel Macek do Malacek, ale také na další atraktivní melodie jako je Jaká to nádhera, Když mne stará matka (A. Dvořák) nebo Summertime G. Gerschwina.

Orchestr
Štefan Margita tenor  
Jan Kučera dirigent  
Iris Moris violoncello 
Dalibor Štrunc cimbál 
Kateřina Štruncová housle
Karel Vrtiška klavír

 

 

Štefan Margita

Operní pěvec, tenorista Štefan Margita, se narodil 3. srpna 1956 v Košicích. Působil a působí v nejslavnějších operních domech světa - např. v milánské La Scale, londýnské Královské opeře v Covent Garden, v newyorské Metropolitní opeře, v pařížské Národní opeře Bastille, San Franciscu, Chicagu, Turíně, Madridu, Tokiu, Bruselu, Lyonu, Neapoli či Dallasu. Doslova celosvětový věhlas a obdiv kritiků i publika mu přinesly především role v Janáčkových operách Káťa Kabanová, Z mrtvého domu a Osud, tambourmajor v opeře Vojcek Albana Berga, kapitán Vere v opeře Benjamina Brittena Billy Budd, braniborský kurfiřt Friedrich Wilhelm v Henzeho opeře Princ z Homburgu a Bůh Ohně ve Wagnerově opeře Zlato Rýna.

Štefan Margita získal první uznání za ztvárnění Laca v Janáčkově Její pastorkyni. V této roli vystoupil téměř ve všech významných operních domech v Evropě a Japonsku. Další důležitou rolí v jeho kariéře se stal Kudrjáš v Kátě Kabanové. V roce 2017 debutoval také jako Tichon.

V inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu režiséra Patricea Chéreaua a pod taktovou Pierra Bouleze vystoupil v roli Luky/Filky Morozova, která se stala další stěžejní rolí jeho kariéry. Zpíval ji také pod taktovkou Essa-Pekky Salonena při svém debutu v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 2009 a následně v Miláně a Lisabonu, a také pod taktovkou Simona Rattla v Berlínské státní opeře. Tuto roli ztvárnil v rozlišných nastudováních v Palermu, Praze, Paříži, Londýně, Bruselu, Lyonu a Římě.

Po svém velmi úspěšném debutu v roli Logeho ve Wágnerově opeře Zlato Rýna v roce 2008 pod taktovkou Donalda Runniclese v San Franciscu byl pozván, aby se v této roli představil znovu jak v San Franciscu, tak v Metropolitní opeře pod taktovkou Fabia Luisiho, a v roce 2012 v nové inscenaci v Bavorské státní opeře pod taktovkou Kenta Nagana a v Amsterdamu pod taktovkou Hartmuta Haenchena. Tuto roli zopakoval v roce 2013 v Mnichově, 2014 v Amsterdamu a Houstonu, 2016 v Chicagu a 2018 opětovně v San Franciscu.

Další jeho významnou rolí se stal Šujskij v opeře Boris Godunov, kterou zpíval již v roce 2011 v Lyric Opera v Chicagu a v roce 2012 pod taktovkou Harmuta Haenchena v Madridu. Stejně tak role Tambourmajora v opeře Vojcek, ve které se představil v Paříži a v Římě a v roce 2013 pod taktovkou Daniela Barenboima v Berlíně a Endrisi v Szymanowského Král Roger, se staly důležitými rolemi jeho současného repertoáru.

V roce 2014 vystoupil jako Valzacchi v novém nastudování Růžového kavalíra s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Sira Simona Rattlea v režii Brigitte Fassbenderové v Baden-Badenu.

V roce 2023 nastudoval ve světové premiéře pro Národní divadlo v Praze roli Don Buoso ve stejnojmenné opeře Davida Radoka a Jana Kučery, která dějově předchází Pucciniho opernímu titulu Gianni Schicchi.

Štefan Margita zpíval na festivalech v Salcburku, Glyndenbourne, Ludwigsburgu, Bregenzu, Edinburghu i v operních domech a na koncertních pódiích ve Stuttgartu, Lipsku, Terstu, Dallasu, Londýně, Madridu, Miláně, Turíně, Bergamu, Vídni, Praze, Budapešti, Berlíně, Drážďanech, Frankfurtu, Basileji, Paříži, São Paulu, Tokiu, Neapoli a pod taktovkou dirigentů jako jsou Gerd Albrecht, Semyon Bychkov, Jiří Bělohlávek, Aldo Ceccato, Lamberto Gardelli, Wolfgang Gönnenwein, Hartmut Haenchen, Zdeněk Košler, Janos Kulka, Sir Charles Mackerras, John Neschling, Antonio Pappano, Zoltan Pesko.

V sezóně 2023/2024 vystoupí v rámci koncertního provedení Wagnerovy opery Zlato Rýna s Dallas Symphony orchestra, které bude dirigovat Fabio Luisi. Jeho koncertní repertoár zahrnuje především díla Mozarta, Beethovena, Dvořáka, Mahlera a Bartóka.

Jan Kučera je úspěšný dirigent, hudební skladatel a pianista. Pravidelně hostuje u předních českých i zahraničních orchestrů, byl angažován například jako dirigent pražského Národního divadla, SOČR a šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. Hudebně spolupracuje s mnoha známými umělci v čele s Vojtěchem Dykem a Ondřejem Brzobohatým.
 

VIP sezení u stolu obsahuje vstupenku, dárek CD, sklenku šampaňského

Pořadatel

AGENTURA MT - Hudební a divadelní produkce