ŽIVOT VOJÁKA NAPOLEONSKÝCH VÁLEK - ZÁHLINICE 1805
DIVADLO / MUZEUM / HRAD / PROHLÍDKA / PŘEHLÍDKA / SHOW / VYSTOUPENÍ / Představení / Komunita / Hnutí / Děti / Zájmy / Hobby

ŽIVOT VOJÁKA NAPOLEONSKÝCH VÁLEK - ZÁHLINICE 1805

sobota 7. září od 9:30
Pivovar Záhlinice, Hulín
Vstupenky
od 60 do 300 Zobrazit ceny
prodej do 7. září

Základní vstupenka

Základní cena 150 Kč Koupit

Děti / 6-15 / let

Základní cena 60 Kč Koupit

Rodinné vstupné - 2 dospělí a 2 děti

Základní cena 300 Kč Koupit

O akci

Srdečně Vás zveme na kulturně-historickou vzdělávací akci 

ŽIVOT VOJÁKA NAPOLEONSKÝCH VÁLEK  – ZÁHLINICE 1805

Celodenní kulturně-historický vzdělávací program, velké vojenské historické ležení , téměř 200 účinkujících,  historická vojenská nemocnice gardového námořnictva a autentické lékařské zákroky. Vojenská polní kuchyň navaří spoustu dobrého jídla.

Unikátní expozice historických kanónů cca 15 kusů. Regimenty evropských armád, které se zůčastnili Bitvy tří císařů u Slavkova, předvedou výcvik, výzbroj a výstroj. Z jezdecké kavalerie uvidíme, Hulánského jezdce, francouzkého a rakouského kyrysníka, ruského adjutanta, francouzké dragouny a myslivce.

RARITOU jsou unikátní ukázky Zlínské jízdní policie, služební hipologie, kde nám  předvedou jezdci úžasné dovednosti služebních koní. 

Řemeslná vesnička, ženy s dětmi a živá zvířata v ohradách putující s armádou. Pro děti máme připravenou arénu ze slámy a lukostřelbu,historický kolotoč, vodní hrátky a další hry, vyskouší si zručnost v kovárně , anebo odlejou cínové vojáčky, malování na obličej, a balónkové radosti.

Zážitků plný den zakončíme fascinující bitvou , po bitvě odhalením památníku padlým koním a piétním aktem věnovaný obětem válek.

Více informací

Hulín byl už ve 12.století dopravním uzlem, tak jako i dnes. Obyvatele Hulína toho hodně viděli, a taky zažili. Na této kulturní akci Vám předvede témeř 200 vojáků historických armád, které se zůčastnili Bitvy tří císařů u Slavkova, ženy a děti, které táhli s armádou, život ve velkém vojenském ležení, kde uvidíte jejich život a další aktivity, zejména polní vojenskou nemocnici gardového námořnictva, seznámíte se s tehdejší zdravotní službou, v polní kuchyni ochutnáte dobová jídla, a taky spoustu dalšího dobrého jídla, které Vám naši kuchaři uvaří.

Uvidíte historickou vojenskou jízdu, kyrysníky, adjutanty na koních a legendární Hulánský regiment, o nichž ČT natočila dokument. Postavíme řemeslnou vesničku a ohrady pro zvířata, které táhli s armádou.

Připravila jsem pro Vás taky unikátní dělostřeleckou expozici, kde uvidíte téměř 15 kanónů, které se účastní historických rekontrukcí bitev po celém světě. Program bude s komentovanými vstupy a prohlídkami. Vstoupíte do života ve vojenském ležení a stanete se jeho součástí. V odpoledních hodinách uvidíte fascinující bitevní ukázky , odhalení památníku padlým koním a pietní akt obětem války.

 

Historický záznam z kroniky:

V roce 1805 došlo ke třetí válce s Napoleonem. Na pevnině bojovalo Rakousko s Ruskem proti Francii. Krajem táhlo Ruské vojsko. A tak ta vojna byla veliká tehdy v roce 1805, že císař a Rus bili obadva Francuza a on ich Francuz oba dva tak velice pobil, že není možná vypovědět co lidu zhynulo, a lidi tak velice byli sužováni, že není možno vypovědět. Co tady bylo vojska císařskýho a Rusa a Francuza. Mnoho lidom koně a voze posbírali Rusi a žáden toho nazpátek až podnes nedostal. Pořpony tak veliký byli že sedlák měl všecky a koně a voze po pořponech a museli jsme tomu vojsku všechno dávat oves,seno,chlib péct,pivo,kořalku,maso a vozit do armády za Vyškov.“...

 

Po bitvě u Slavkova roku 1805 se francouzské , ruské a rakouské vojsko objevilo i v Hulíně...Přihodilo se to takto : V nastalém příměří táhla demarkační čára Kojetínem, za ní byli armády. Menší oddíly ji překračovali a vpadali do osad a uložili jim kontribuci...

Těšíme se na Vaši návštěvu 7.9.2024 v Záhlinickém pivovaru , abychom pro Vás oživili historické události našeho krásného kraje.

Veškeré podrobnosti programu budou zveřejněny na plakátech a sociálních sítích.

Sylvia Martina Malíková – autorka projektu a produkční

Pořadatel

ŽIVOT VOJÁKA NAPOLEONSKÝCH VÁLEK