CM Bukovinka, Jaderničky a Rovina: Čas radosti, veselosti
Sunday 29. December At 18:00Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, Olomouc
Srdečně vás zveme na jedinečný vánoční koncert plný lidových písní a koled z Valašska, Hostýnského Záhoří a Hané. Tento sváteční zážitek vám přinesou cimbálová muzika Bukovinka, ženský sbor Jaderničky a Hanácký mužský sbor Rovina.
Koncert "Čas radosti, veselosti" bude mít zvláštní kouzlo – v rámci dvou dnů propojí tři významná poutní místa Moravy. Můžete se tak těšit na vystoupení v nádherné bazilice na Svatém Hostýně, v bazilice na Svatém Kopečku u Olomouce i v poutním kostele Narození Panny Marie ve Štípě u Zlína.
Nechte se unést vánočním duchem a krásou tradičních moravských písní, které znějí v těchto historických a duchovních prostorách. Přijďte prožít chvíle radosti, klidu a společenství v srdci Vánoc!
Cimbálová muzika Bukovinka působí v Bystřici pod Hostýnem od roku 1995. Řadu let doprovázela Dětský valašský soubor Malá Rusava, se kterým absolvovala vystoupení a festivaly nejen po celé České republice, ale i v zahraničí. V současné době hraje samostatně na koncertech i vernisážích, spolupracuje s ženským sborem Jaderničky a s Valašským souborem písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem. Domácí festivaly, stejně jako tradiční Valašské bály, mají diváci a posluchači v oblibě a zaujímají významné místo při uchovávání folkloru v Podhostýnském regionu.
CM Bukovinka natáčí a vystupuje po celé České republice i v zahraničí. Vydala čtyři samostatné hudební nosiče, zpěvník a připravila k reedici regionální beletristický román Na Tesáku Františka Fryšáka-Buchlovského. Účastní se živých pořadů a natáčení pro Český rozhlas, Radio Proglas, Českou televizi a Televizi Noe. Ve svém repertoáru má písně z Rusavy sesbírané Danielem Slobodou a Alfonsem Waisarem, a také písně z hostýnského Záhoří.
Bukovinka úzce spolupracuje s dívčím sborem Jaderničky, který zpívá pod vedením primášky Lenky Zajícové. Pojí ji ale také spolupráce s Hanáckým mužským sborem Rovina z Olomouce a širokého okolí a s pěveckou skupinou Surovo drevo ze Vsetína.
Výběr písní připravuje Markéta Hnilicová společně s Kateřinou Kovaříkovou, která je autorkou převážné většiny hudebních úprav písní a současně také uměleckou vedoucí.
-------------------------------
Jaderničky, na první pohled prostá a obyčejná jablíčka, uvnitř ale sladká a šťavnatá, radost ochutnat. Takové jsou s trochou nadsázky i členky Ženského sboru Jaderničky. Historie jejich zpívání sahá do jara 2008, kdy se cimbálová muzika Bukovinka chystala natočit své první „dospělé“ CD Na rynku v Bystřici, které se rozhodla rozšířit pro zpestření poslechového zážitku i o skladby v podání dívčího sboru. A tak se poprvé sešlo v jedné zkušebně osm děvčat, které nazkoušely pod vedením primášky a sbormistryně Lenky Zajícové první písničky.
Od té doby uplynulo už šestnáct let. Zdravé jádro drží a k němu se v průběhu času přidávaly a zase odpojovaly další milé posily tak, jak to čas a život dovolil. Z dívčího sboru už je sbor ženský, neboť až na čestné výjimky (J) už se ze všech jeho členek staly vdané paní. K prvnímu CDčku přibyla další dvě (děkujeme Bukovinko a přátelé z Roviny), několikrát se Jaderničky blýskly před televizními kamerami, za rozhlasovými mikrofony, a zazářily ve Strážnici i na dalších prestižních festivalech či v komornějších pořadech. V repertoáru mají písně milostné, zádumčivé, rozverné i vánoční koledy. Zpívají s Bukovinkou, ale někdy i samy a jejich vystoupení někdy obohacuje i program Valašského souboru Rusava, jehož je většina Jaderniček aktivními nebo bývalými členkami.
-------------------------------
Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce a okolí vznikl na sklonku roku 2004 a prezentuje sílu mužského lidového sborového zpívání, které dosud nemá v největším moravském regionu – na Hané – obdoby. Členy patnáctičlenného mužského sboru jsou zpěváci z Olomouce a širokého okolí (Velké Bystřice, Velkého Týnce, Pivína, Tážal, Hluboček či Třebčína), kteří se již mnoho let věnují regionálnímu folkloru.
V roce 2005 byly zpěvy sboru Rovina důležitou součástí živé rekonstrukce „Hanácké svajby“ ve Strážnici, která získala ocenění „Laureát Strážnických slavností“. Samostatný titul Laureáta slavností byl mužskému sboru Rovina udělen porotou Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2011 za nejlepší pěvecký výkon festivalu (v komponovaném hudebním pořadu Putování po Jantarové stezce). V roce 2016 účinkovala Rovina na festivalu Strážnice 2016 v pořadu Z kraje pod Hostýnem, který taktéž získal titul Laureáta Strážnických slavností, v roce 2022 představoval mužský sbor Rovina na MFF Strážnice zásadní část vokální složky hlavního regionálního pořadu Haná úrodná a neznámá, oceněného Cenou ředitele Národního ústavu lidové kultury.
V roce 2009 vydal sbor vlastní profilové CD s názvem Hanačko, děvečko a průběžně se podílel také na nahrávkách Muziky Haná (CD Debe decke tak belo, CD Bela zema veleká). V roce 2014 sbor připravil nahrávku písní z tradiční hanácké svatby, o rok později vyšlo DVD s hraným dokumentem Hanácká svajba, kde Rovina zpívá a účinkuje.
V září 2017 Rovina pokřtila své druhé CD pojmenované Dež sem já šil na Svaté Kopeček, na kterém sbor spolupracoval také s Cimbálovou muzikou Záletníci, Dívčím sborem Jaderničky a hudební režii měla vynikající cimbalistka, zpěvačka a umělecká vedoucí strážnické Cimbálové muziky Danaj Magdalena Múčková.
Hanácký mužský sbor Rovina doprovází vlastní malá hudecká muzika s primášem Kristiánem Heřmanem, sbor ale spolupracuje také s dalšími významnými hudebními seskupeními napříč Moravou – cimbálovou muzikou Bukovinka a dívčím sborem Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem i regionálně blízkou cimbálovou muzikou Záletníci z Velké Bystřice.
Výběr písní a jejich úpravy pro sbor připravují Zuzana Blahunková, Kamil Valenta a Honza Žůrek, který je zároveň i uměleckým vedoucím sboru.
Rovina natáčí a vystupuje po celé České republice i v zahraničí, pravidelně se účastní živých pořadů a natáčení pro Český rozhlas Olomouc, Brno a Ostrava (Dožínky na Hané, Moravský Silvestr, Hanácký rok), Rádio Proglas (Advent na Hané, Muzikanti, to sú chlapci) nebo TV Noe (U nás aneb od cimbálu).