Akce byla zrušena

O akci

Komická verze antické tragédie v podání současných tragédů.

Jak může vypadat divadlo v době, kdy je důležitější se prodat, než něco skutečně umět? A má vůbec smysl ve světě, kde dominují jiné formy zábavy a marketing? Odpovědi hledá komická adaptace antických tragédií, která není jen parodií na klasická dramata jako Král Oidipus, Elektra či Antigona, ale je také ostrou sarkastickou kritikou současné společnosti, herecké kariéry a hodnot dnešní doby.

Režisér Šimon Spišák, známý svým „divadelním punkem“, v inscenaci vědomě pracuje s archetypálními postavami z největších antických tragédií, které dodnes rezonují v našem kulturním podvědomí. Vedle divadelní nadsázky se tak otevírá prostor pro socio-psychologický přesah, například v podobě známého oidipovského komplexu. Inscenace si klade zásadní otázky: Proč dnes lidé (ne)chodí do divadla? Co vlastně od divadla očekávají?

Herecký kolektiv ve složení Klára Bulantová (alternace Milada Vyhnálková), František Maňák a Jakub Spišák se představuje ve starověkých tógách, s antickými gesty a moderním humorem plným nadhledu a bizarních situací. Scénografii a kostýmy vytvořil Karel Czech, se kterým režisér Spišák spolupracuje v tandemu. Toto duo pro Divadlo nacucky! vytvořilo také úspěšnou pohádku Tři oříšky, která je stále součástí repertoáru.

Tragédi se opírají o demokratické principy antického divadla, které bylo určeno všem občanům bez rozdílu, a zároveň poukazují na ohrožení těchto hodnot v dnešní době. Díky kombinaci tradičních forem s moderním výrazem nabízí nejen pobavení, ale i podněty k zamyšlení o smyslu divadla a o prioritách současné společnosti.

 

💥 Inscenace je vhodná pro ty, kdo:

  • chtějí klasická antická dramata zažít trochu jinak.
  • hledají odpověď na otázku, proč dnes chodit do divadla (a proč do Divadla nacucky!?). jsou fanoušky divadelního punku režiséra Spišáka a mají rádi nadsázku, bizarnost i živelný chaos.
  • Ideální i jako netradiční doplněk k výuce antiky, divadelní teorie nebo občanské výchovy.

 

#komedie #antický #akční #bizarní #tragédie #promaturanty #60minutovka

 

"Na jeviště Divadla na cucky, vzadu rámované podstavci s bustami starořeckých autorů-tragédů jako v nějakém muzeu, přicházejí tři nejproslulejší hrdinové antické tragédie: Antigona, Oidipús a Élektra. Emancipovali se z područí svých autorů a chtějí s diváky sdílet svůj autentický, osobní příběh. Každý z nich s sebou za tímto účelem přináší kufr a krosnu s rekvizitami, to aby mohl dramatické situace odprezentovat co nejvíce strhujícím způsobem a trumfnout tak své kolegy – či spíše svou konkurenci. Neboť nejsilnější příběh se nejlépe prodává. A protože v dnešní době se výše divadelní gáže odvíjí hlavně od počtu lajků na sociálních sítích, všichni tři snaživci v jednu chvíli vyzvou diváky, aby vytáhli své mobilní telefony a nafotili si je v dramatických pózách. Hlavně ať je ale nezapomenout označit!"
Petra Zachatá, Divadelní noviny

 

Hrají

František Maňák

Jakub Spišák

Klára Bulantová/ Milada Vyhnálková

 

Režie

Šimon Spišák

 

Scénografie a kostýmy

Karel Czech

 

Scénář

Šimon Spišák a kol.

 

Poděkování

Anastázie Vlková

Bára Molčíková

Divadlo Tramtarie

Filip Kavka Kolba

Jakub Jánsky

Natálie Častová

Zuzana Purová

 

premiéra

10.05.2024

délka

75 min.

Více informací

Upozorňujeme diváky, že se v této inscenaci používají kouřové efekty.