Laco Deczi & Celula New York
čtvrtek 13. listopadu od 19:00Kulturní dům - Městský klub, Šternberk
Laco Deczi & Celula New York
“Mně to všecko visí u p..ele!” - Enfant terrible světového jazzu Laco Deczi přijíždí do Šternberku.
Od 60. let minulého století patřil ke špičkám jazzové hudby v Československu, energií srší i po více než 30 letech strávených v USA. Na první místo klade americký jazzový trumpetista československého původu Laco Deczi bezprostřednost a improvizaci. Jeho vystoupení mají stále elektrizující náboj a tento neotřelý muzikant stále dokáže zaujmout i mladší publikum.
Od vstupu na profesionální jazzovou scénu začátkem 60. let je Déczi považován za jejího "enfant terrible". Už tehdy směřoval k explozivnímu hard bopu, což byl pravý opak převládajícímu trendu ukázněného west coast jazzu. Déczi vyznával od 50. let kult jeho tragicky zesnulého génia Clifforda Browna (1930-1956). "Mrňavej frajer, co se zabil, když mu bylo pětadvacet, ale v muzice nasadil laťku tak vysoko, že to už nikdo nepřekonal," řekl v loni vydaném rozhovoru s novinářem Tomášem Poláčkem Totálně vytroubený mozek.
Na trubku začal rodák se slovenského Bernolákova hrát v 11 letech. To ještě hrál hokej za Slovan Bratislava, od té doby ale "šel hokej k ledu" a Déczi se vrhnul na hudební dráhu. V letech 1957-1962 hrával ještě amatérsky v Bratislavě, alent jej ale poté přivedl do Prahy, kde začal působit v Sextetu divadla Rokoko a následně v souboru Jazz Outsiders.
Následovalo angažmá v souboru S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartet, kde se stal frontmanem. A v roce 1967 aložil vlastní sexteto Jazz Celula, kde postupně hrál s muzikanty Laco Troppem, Svatoplukem Košvanecem, Josefem Vejvodou, Karlem Růžičkou nebo Petrem Králem.
Svou první desku, Laco Deczi & Cellula Quintet - Pietoso, vydal v roce 1969. V 70. letech se stal členem Jazzového orchestru Československého rozhlasu (JOČR) a Tanečního orchestru Československého rozhlasu (TOČR) a nahrál ěkolik sólových alb - mezi nejznámější patří Sentimental Trumpet v doprovodu smyčcového orchestru. V této době se také naplno také věnoval skládání orchestrálních skladeb, hrál například i v duetu s kytaristou Zdeňkem Sarkou Dvořákem. K jeho významným nahrávkám patří i album Jazzissimo z roku 1982.
S bývalým režimem se ale "československý Miles Davis" příliš neslučoval. Za normalizace prý ze svého bytu střílel z okna vzduchovkou komunistům do vitrínek. A za jeho konečným odchodem z vlasti nebyly peníze - "vydělávali jsme celkem dost, bigbandový jazz komunisti nezakazovali, nerozuměli tomu," - ale svoboda: "Nic se nesmělo. Člověk přece musí mít svobodu. Pokud není, stojí to za houby."
V únoru 1985 emigroval do západního Německa, v roce 1986 zakotvil ve Spojených státech, kde je stále frontmanem kapely Celula New York. Na bicí v ní hraje jeho syn Vaico.
V USA vystupoval s velkou řadou známých jazzových muzikantů, jako jsou Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl či Sonny Costanzo. Od 90. let se pravidelně vrací koncertovat do ČR i na Slovensko. V intervalu jednoho až dvou let chrlí skvělé nové studiové anebo live desky.
K nám zavítá se svou kapelou Celula New York, jejímiž členy jsou klávesista Walter Fischbacher, bubeník Vaico Deczi a v neposlední řadě zpěvák a výrazný baskytarista Michael Krásný, který je nejen hudebními kritiky označován za “šamana basové kytary”.
J.A.R. - Pardubice - 13. listopadu od 20:00, Music Club Žlutý pes, Pardubice
Elektrïck Mann + Nikola Mucha - 14. listopadu od 20:00, Metro Music Bar, Brno
BERLIN MANSON // Dominik Prok // BUFO BUFO Selectors - 14. listopadu od 20:00, Klub Mír, Uherské Hradiště
GUFRAU - 14. listopadu od 21:00, ARTBAR, Brno
Hugo Toxxx & D Ritch - C.W.A listening party - 14. listopadu od 21:00, Cross club, Praha
COAL brickHOUSE #4 - 15. listopadu od 20:00, BrickHouse DOV, Ostrava
Festival FolklorOVA - 19. listopadu od 16:30 – 23.11., Různá místa, Ostrava
Komedie kjógen v Praze - 19. listopadu od 19:00, Divadlo Na Prádle, Praha
Bohemian Burlesque Festival: Bohemian Cabaret Brno - 20. listopadu od 20:00, První Patro, Brno
PSH - Peneři Strýčka Homeboye v Auto Da Fé - 21. listopadu od 20:00, Auto Da Fé, Kladno
Tata Bojs | Litomyšl - 21. listopadu od 21:00, MC Kotelna, Litomyšl
QUEENSHOW Ostrava - 22. listopadu od 19:00, Multifunkční aula Gong, Ostrava
Kraak & Smaak (LIVE): Danube Music Day 2025 - 23. listopadu od 20:00, Fléda, Brno
FAUN: Resound - 29. listopadu od 17:30, HaDivadlo, Brno
Pocta Haně Hegerové (Podvečery s hudbou)
27. listopadu od 18:00
Bratři Ebenové - adventní koncert
11. prosince od 19:00
4 ROCKEŘI s operní pěvkyní
10.2.2026 od 19:00
Rockfest No. 4
21.2.2026 od 17:00
ABBA SHOW 50 | Šternberk
20.3.2026 od 19:00
4 Tenoři - open air
25.6.2026 od 20:00