Západní Čína - z tibetského venkova až do Ujgurska
čtvrtek 10. 3. 2016 od 19:00Expediční klubovna, Brno
Předprodej byl ukončen
Čínská zeď a Zakázané město v Pekingu? Ne. Terakotová armáda a pandy? Taky ne. Šanghajské mrakodrapy? Kdepak, nic z tohoto na této přednášce neuvidíme.
Zamíříme totiž daleko na západ do mnohem odlehlejších, a o to zajímavějších oblastí. Začneme v Tibetu, ale ani proslavený palác Potála neuvidíme. Pojedeme totiž nejprve na venkov, kam nemíří ani Číňani, natož západní turisti. A tam si pod krásnými horami položíme otázku: je Tibet opravdu tou nádhernou, idylickou a mírumilovnou oblastí protknutou buddistickým mytičnem, jak si to často představujeme na Západě? Odpověď se dozvíte až na přednášce, ale už teď naznačím, že skutečnost tak růžová není a zima, vyprahlá krajina, prašno, silné slunce, každou chvíli měnící se počasí a řídký vzduch se postarají o to, že žít byste tady rozhodně nechtěli.
Cest z Tibetu kvůli drsnému terénu a klimatu není mnoho, proto se musíme vrátit na východ, odkud se dostaneme do Ujgurska dlouhou oklikou skrze čínskou provincii Gansu, jejímž úzkým koridorem mezi pouští Gobi a Tibetskou plošinou kdysi vedla slavná Hedvábná stezka. Krátce se zastavíme u barevných hor a obřích písečných dun.
O Ujgursku, autonomní oblasti, která zaujímá téměř pětinu čínského území, se u nás na rozdíl od Tibetu téměř nemluví, a když už ano, tak pouze v negativních souvislostech s terorismem. Kdo jsou zač oni Ujguři, jaký je jejich vztah k Číně a co mají navzdory zcela odlišné kultuře a původu společného s Tibeťany? Zde se nejvíce zdržíme v historicky velice významném Kašgaru, kulturním srdci Ujgurska, o kterém platí zdánlivě bizarní tvrzení, že do Brna je to odsud jen o 400 km dál než do Šanghaje a pravé poledne tady mají ve čtvrt na čtyři. Jsme vlastně ještě vůbec v Číně?
Cestovatelská přednáška o podzimní a zimní cestě z Tibetu do Ujgurska bude trvat okolo dvou hodin. Přednáší Vojtěch Lokša, milovník Asie, průvodce po Číně a Japonsku, který v Číně prožil dva roky, z toho půl roku strávil cestováním od rozpálených tropických ostrovů na jihu až po zamrzlou čínskou Sibiř s festivaly ledových soch na severovýchodě, od velkoměst na východním pobřeží až po hory a pouště při kyrgyzské hranici na západě.